eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyNieobecność w pracy członka OSP

Nieobecność w pracy członka OSP

2010-07-10 00:19

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze.

Przeczytaj także: Nieterminowe usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Pytanie: Pracownik będący członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej brał udział w akcji ratowniczej. Jak usprawiedliwić nieobecność i wypłacić za ten okres wynagrodzenie?

Odpowiedź: Na czas niezbędny do udziału w akcji ratowniczej pracodawca ma obowiązek udzielić członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej zwolnienia od pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z braniem udziału w akcji ratowniczej pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze. Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności wzięcia udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.

Pracownik biorący udział w akcji ratowniczej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy spowodowany taką akcją. Pracodawca wydaje natomiast pracownikowi zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku, w związku z niewykonywaniem pracy.

Zaświadczenie jest wystawiane w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Podstawa prawna:
  • § 11 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: