Odwołanie pracownika z urlopu a zwrot kosztów
2010-07-06 12:36
Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu: kto pokrywa koszty?
Pytanie: Czy zwrócić pracownikowi odwołanemu z urlopu koszty przejazdu tylko w stronę powrotną, czy też w obie strony?Odpowiedź: Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika, będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. Dlatego zwrotowi podlegają tylko koszty przejazdu w stronę powrotną - z miejsca urlopu do miejsca pracy.
Odwołanie pracownika z urlopu może nastąpić w wyjątkowych sytuacjach, gdy wymagają tego okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu przez pracownika. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na odwołanie pracownika z urlopu, jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Przepisy nie precyzują, co obejmują takie koszty. W literaturze zarysował się pogląd, że przez te koszty należy rozumieć w szczególności niepodlegającą zwrotowi zapłatę za niewykorzystany, w związku z odwołaniem pracownika z urlopu, pobyt np. w hotelu, ośrodku wczasowym itp. Koszty te powinny być udokumentowane przez pracownika.
Ważne!
Pracodawca powinien również zwrócić pracownikowi koszty podróży powrotnej z miejsca pobytu w czasie urlopu wypoczynkowego do miejsca pracy za (gdy odwołany pracownik powraca z wakacji bezpośrednio do miejsca pracy) bądź odpowiednio - do miejsca zamieszkania (gdy pracownik wraca z wakacji do miejsca zamieszkania, np. wieczorem, a dopiero rano dnia następnego ma stawić się w pracy), w wysokości udokumentowanej przez pracownika. Pozostają ono bowiem w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego.
Jeśli pracownik nie jest w stanie wykazać kosztów przejazdu można przyjąć, że zwrotowi podlegają koszty podróży zgodnie z przepisami dotyczącymi rozliczania kosztów podróży służbowych. Pracodawca ma oczywiście możliwość zwrotu pracownikowi wszystkich kosztów, również podróży do miejsca odbywania urlopu. Przepisy tego nie zabraniają.
Podstawa prawna:
- art. 775, art. 167 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline