Wymiar urlopu może być wyższy niz kodeksowy
2010-07-02 13:04
Przeczytaj także: Wyższy wymiar urlopu a urlop uzupełniający
Pytanie: Pomyliłam się z urlopem wypoczynkowym - pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu, a w ubiegłym, 2009 r. wypisałam 30 dni urlopu wypoczynkowego. Czy 4 dni mogę przesunąć na 2010 r.?Odpowiedź: Pracodawca nie może skrócić pracownikowi urlopu w 2010 r., jeżeli w roku poprzedzającym udzielił mu urlopu w wymiarze wyższym niż pracownikowi przysługiwał.
Urlopu nie można udzielić „zaliczkowo” na poczet przyszłego roku
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa udzielić w określonym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego na poczet urlopu, do którego pracownik nabędzie prawo 1 stycznia następnego roku kalendarzowego, a także na poczet lat kolejnych.
Można udzielić urlopu w wyższym wymiarze niż kodeksowy
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze na dany rok kalendarzowy wynosi: 20 dni - jeżeli pracownik posiada krótszy niż 10-letni staż urlopowy, 26 dni - jeżeli staż ten jest wynosi 10 lat lub jest dłuższy.
Wymiar urlopu wypoczynkowego, określony w Kodeksie pracy, obowiązuje pracodawcę jedynie co do jego minimalnego wymiaru. Oznacza to, ze pracodawca może przyznać pracownikowi dłuższy urlop. Decyzja pracodawcy uznana będzie według przepisów za zgodną z prawem (jest bowiem dla pracownika korzystniejsza niż powszechnie obowiązujące przepisy). Dlatego też decyzja o przyznaniu pracownikowi 30 dni urlopu wypoczynkowego w 2009 r. jest ważna (nawet, jeśli jest wynikiem błędu) i dodatkowe 4 dni urlopu wykorzystane przez pracownika w 2009 r. nie mogą być zaliczone na poczet urlopu w 2010 r. Tym samym pracownik ten w 2010 r. ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
- art. 18 § 1, art. 154 § 1, art. 161 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline