Zaginiony weksel należy umorzyć
2010-07-08 13:10
Przeczytaj także: 10 sposobów na weksel in blanco
Osoba fizyczna wystawiła dwa weksle in blanco udziałowcom spółki z o.o. jako zabezpieczenie zawartych z tą spółką umów o roboty budowlane. Po pewnym czasie okazało się, że weksle zaginęły. Wystawca weksla złożył więc wniosek do sądu rejonowego o ich umorzenie. Sąd okręgowy rozpatrujący sprawę nie był przekonany, czy na pewno wystawca weksla, który nie posiadał tego dokumentu w chwili zaginięcia, może wnioskować o jego umorzenie – i przedstawił takie zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.Musisz umorzyć zaginiony weksel
Jeżeli ktoś wystawił Ci weksel in blanco, to w razie jego utraty (np. zniszczenia) możesz dalej realizować prawa z weksla ale dopiero po jego umorzeniu przez sąd. Wniosek o uznanie weksla za umorzony kierujesz do sądu rejonowego miejsca płatności weksla. We wniosku należy podać istotną treść weksla oraz uprawdopodobnić jego utratę, jak również interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia. Sąd przez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wezwie posiadacza zaginionego weksla do zgłoszenia się w ciągu 60 dni i do okazania weksla sądowi. Jeżeli w ciągu tego terminu nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wyda orzeczenie, uznające weksel za umorzony. Na podstawie takiego orzeczenia można wykonywać wszystkie prawa z weksla (art. 100 Prawa wekslowego). Będziesz je mógł więc przedstawić dłużnikowi do zapłaty.
Nie można realizować praw z weksla in blanco
Zdaniem sądu przepisy pozwalają na umorzenie także weksli in blanco (art. 96 Prawa wekslowego odnosi się bowiem do wszystkich weksli). Sędziowie uznali jednak, że skutek orzeczenia jest jedynie negatywny, tzn. nie można na jego podstawie realizować prawa z weksla.
Ważne!
To, że wierzyciel nie może realizować swojego prawa z umorzonego weksla in blanco, stoi w sprzeczności z art. 100 Prawa wekslowego. Przepis ten pozwala na wykonywanie prawa z umorzonego weksla, nie wyłączając w tym zakresie weksli in blanco.
Podstawa prawna:
- Art. 96 i 100 ustawy z 28 kwietnia 1936 roku – Prawo wekslowe.
- Uchwała Sądu Najwyższego z 26 listopada 2009 r., sygn. akt III CZP 98/09.
Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.
oprac. : Marcin Sarna / Spółka z o.o. Serwis prawny zarządu