Orzeczenie o niezdolności do pracy a rozwiązanie umowy
2010-07-01 10:33
Przeczytaj także: Niezdolność do pracy a rozwiązanie umowy o pracę
Pytanie: Pracownik wrócił z 2-miesięcznego zwolnienia lekarskiego, lekarz medycyny pracy nie dopuścił go do wykonywania pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. Czy umowę o pracę należy rozwiązać za wypowiedzeniem ze zwolnieniem pracownika bez obowiązku świadczenia pracy? Nie ma możliwości zatrudnienia go na innym stanowisku.Odpowiedź: Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jako uzasadnienie podając brak zdolności do wykonywania pracy na nowym stanowisku pracy.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 220 § 4 jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy (wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02; OSNP 2004/12/209).
Jeżeli zatem pracownik po powrocie ze zwolnienia lekarskiego otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające istnienie przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, nie można go dopuścić do jej wykonywania.
Jeżeli niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za „ogólnie” niezdolnego do pracy, to pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innej, odpowiedniej pracy.
Jeżeli jednak niezdolność nie powstała z powyższych powodów, pracodawca nie ma obowiązku przenoszenia pracownika na inne stanowisko, chociaż oczywiście może to zrobić.
Jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie dysponuje stanowiskiem pracy, na które można byłoby przenieść pracownika, może wypowiedzieć pracownikowi pracę, a w okresie wypowiedzenia należy zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracodawca i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę w drodze porozumienia na warunkach przez nich ustalonych.
Podstawa prawna:
- art. 229 § 4, art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Małgorzata Lenarczyk-Brachet / Portal Kadrowy