Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?
2010-06-25 12:39
Przeczytaj także: Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
Czy pracownik, który nie bierze urlopu w danym roku kalendarzowym, traci do niego prawo?
Prawo do urlopu przedawnia się dopiero po 3 latach. Jeśli jednak nie wykorzystamy urlopu do końca roku, powinniśmy go odebrać do końca marca roku następnego. W innym wypadku pracodawca ma prawo wysłać nas na urlop przymusowo.
Jak w praktyce wygląda udzielanie urlopu?
Pracownik powinien przedłożyć u pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy z zaznaczeniem konkretnego okresu (do czasu urlopu nie wlicza się jednak dni wolnych). Jeśli w firmie działania organizacja związkowa, zazwyczaj tworzony jest plan urlopowy, do którego wpisuje się pracowników. W innym wypadku termin urlopu jest bezpośrednio uzgadniany przez pracownika i przełożonego.
Pracownik ma prawo swobodnie dysponować przysługującym mu wymiarem urlopu – tzn. może wziąć 20 wolnego jednorazowo lub podzielić je na mniejsze okresy. Co ważne, pracodawca nie może dzielić urlopu pracownika bez jego zgody. Wedle KP przynajmniej raz w roku zatrudnionym przysługuje 14 dni wolnego.
Czy pracodawca może wezwać do pracy osobę będącą na urlopie?
W uzasadnionych wypadkach jest to możliwe – np. gdy obecność pracownika jest niezbędna do prawidłowej pracy firmy. Wtedy mamy jednak prawo do zwrotu kosztów poniesionych z tego powodu. Pamiętajmy, że jeśli odmówimy powrotu z urlopu, możemy liczyć się nawet z wypowiedzeniem umowy o pracę.
Co natomiast zrobić, kiedy wykorzystaliśmy prawo do urlopu, a mimo to potrzebujemy dnia wolnego?
Możemy zwrócić się o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca może jednak nam odmówić bez możliwości odwołania się od jego decyzji.
Autor: Anna Kowalewska
1 2
oprac. : eGospodarka.pl