Nietypowy czas pracy a dzień wolny za święto
2010-06-22 13:53
Przeczytaj także: 1 i 11 Listopada 2016 a czas pracy
Pytanie: Jak poprawnie wylicza się czas pracy pracowników kina, dla których dniami pracy są: piątek, sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek? Jak rozliczyć w ich przypadku święta przypadające w środę lub czwartek (ich dni wolne)? Czy w ich przypadku każde święto przypadające w środę lub czwartek obniża wymiar czasu pracy, czy też należy przyjąć tylko jeden z tych dni?Odpowiedź: Każde święto, które nie przypada w niedzielę obniża wymiar czasu pracy. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym obliczasz:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Praca przez 5 dni w tygodniu - nieważne które
Bez znaczenia jest fakt, w które 5 dni w tygodniu pracownicy wykonują swoją pracę. Dlatego również pracownikom zatrudnionym od piątku do wtorku przez przeciętnie 5 dni w tygodniu pracodawca ma obowiązek obniżyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy z tytułu każdego święta w danym okresie rozliczeniowym, przypadającym w innym dniu niż niedziela. Jeżeli zatem w danym okresie rozliczeniowym święto wypadnie w środę (w dniu wolnym od pracy), pracodawca pracownikom zatrudnionym przez przeciętnie 5 dni w tygodniu (od piątku do wtorku), powinien udzielić dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w innym terminie. Jeżeli natomiast w okresie rozliczeniowym wypadną dwa święta w innym dniu niż niedziela, pracodawca zobowiązany będzie zapewnić pracownikom wolne z tytułu obu tych świąt.
Bez dodatkowego dnia wolnego - na niepełnym etacie
Zasada obniżania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy z tytułu przypadającego w okresie rozliczeniowym święta nie znajduje zastosowania jedynie w przypadku gdy liczba dni pracy pracownika w każdym tygodniu jest ograniczona (np. pracownicy pracują na część etatu przez 3 dni w tygodniu). W takiej sytuacji nie ma bowiem potrzeby zapewniania pracownikom innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające na dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu ich czasu pracy. W każdym przypadku bowiem zachowana zostanie zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ustanowiona w art. 129 kp.
Podstawa prawna:
- art. 129 § 1, art. 130 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
![Wymiar czasu pracy w 2013 r. [© Pixelbliss - Fotolia.com] Wymiar czasu pracy w 2013 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wymiar-czasu-pracy/Wymiar-czasu-pracy-w-2013-r-108249-150x100crop.jpg)
oprac. : KadryOnline