Czas pracy kierowców
2010-06-18 12:28
Przeczytaj także: Czas pracy kierowców - nowe regulacje
Ważne! W przypadku kierowcy wymagane są dodatkowe dokumenty
Na pracodawcy leży obowiązek uzyskania od każdego pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy pisemnego oświadczenia o wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy zgodnie z art. 24 pkt 1 ustawy o czasie pracy kierowców.
3. Pracodawca musi zapewniać dodatkowe przerwy w pracy
Kierowcy zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługują, oprócz powszechnej 15-minutowej przerwy, jeszcze inne, dodatkowe przerwy w pracy.
W przypadku, gdy liczba godzin pracy kierowcy nie przekracza w danym dniu 9, po 6 kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje co najmniej 30-minutowa przerwa przeznaczona na odpoczynek. Natomiast w przypadku, gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9, kierowcy przysługuje przerwa w wymiarze nie krótszym niż 45 minut.
Wskazane powyżej przerwy mogą być dzielone na okresy krótsze, trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie 6-godzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie.
Ponieważ do czasu pracy kierowcy wlicza się nie tylko czas jazdy, ale również czas wykonywania przez niego innych zadań, wskazana powyżej 30 lub 45-minutowa przerwa będzie przysługiwała kierowcy zarówno wtedy, gdy w ciągu wskazanych powyżej 6 godzin kierował samochodem, jak również wtedy, gdy w tym czasie wykonywał jeszcze inne czynności.
4. Ewidencję czasu pracy taką jak dla pozostałych pracowników
W stosunku do kierowców, u których nie ma obowiązku instalowania tachografu, pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu taką, jak w stosunku do „zwykłych” pracowników. W takim bowiem przypadku pracodawca nie będzie posiadał możliwości ewidencjonowania czasu pracy na postawie dokumentów przewidzianych w ustawie o czasie pracy kierowców, czyli:
- zapisów na wykresówkach,
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- rejestrów opracowanych na podstawie tych dokumentów.
Podstawa prawna:
- art. 6, art. 13, art. 24 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 879),
- art. 2 ust. 1, art. 4 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz.Urz. L 102 z 11 kwietnia 2006 r., str. 1-14).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Przeczytaj także:
Nowe przepisy dla kierowców
1 2
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy
Więcej na ten temat:
czas pracy kierowcy, czas pracy kierowców, kierowcy, ustawa o czasie pracy kierowców, ewidencja czasu pracy, przerwa w pracy