eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyDodatkowa przerwa w pracy

Dodatkowa przerwa w pracy

2010-06-10 13:41

Możesz wprowadzić 1 przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Nie może być ona dłuższa niż 60 minut. O jej długości i udzieleniu możesz decydować na bieżąco lub wprowadzić przerwę jako stały element rozkładu czasu pracy.

Przeczytaj także: Czy niepłatna przerwa w pracy musi objąć każdego?

Dodatkowa przerwa jest wprowadzana co do zasady dla wszystkich. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby wprowadzić ją tylko dla niektórych grup pracowników. Takie zróżnicowanie powinno być jednak uzasadnione.

Przykład:
Pracodawca wprowadził dodatkową przerwę dla pracowników administracyjnych. Pracownicy ci pracowali bowiem od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00. Aby załatwić sprawy osobiste musieli korzystać ze zwolnień z pracy w ramach tzw. wyjść prywatnych. Przerwy nie wprowadzono jednak dla pracowników obsługi, którzy pracują na 3 zmiany - sprawy prywatne mogą oni bowiem załatwiać w dniach, w których pracują na II lub III zmianę.

WZÓR
Pracownicy mogą korzystać z nie dłuższej niż 1- godzinnej przerwy niewliczanej do czasu pracy przeznaczonej na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Pracownik, który chce korzystać z w/w przerwy składa pisemny wniosek do działu kadr, z określeniem długości wnioskowanej przerwy i godzin jej wykorzystywania.

Pracownicy, którzy z w/w przerwy mają zamiar korzystać jedynie sporadycznie, wniosek o udzielenie przerwy składają najpóźniej na dzień przed planowanym terminem jej wykorzystania określając w niej jej termin i długość.

Możesz wprowadzić zapis, zgodnie z którym pracownicy sami zdecydują, czy skorzystają z 1- godzinnej przerwy. Co do zasady, długość przerwy niewliczanej do czasu pracy dla wszystkich pracowników powinna być taka sama. Nie różnicuje się jej np. ze względu na wymiar etatu.

Przykład:
Pracodawca wprowadził zapis zgodnie z którym pracownicy zatrudnieni na pełen etat mają prawo do 60- minutowej przerwy w pracy, zaś pracownicy zatrudnieni na ½ etatu - do przerwy trwającej 30 minut. Nie jest to prawidłowe.

Co do zasady, przerwa jest dla wszystkich pracowników o tej samej porze. Można jednak uregulować ją odrębnie dla poszczególnych grup pracowników czy pojedynczych osób.

Nie ma również przeszkód, aby każdy pracownik miał przerwę o innej godzinie. Warto jednak tak zorganizować jej wykorzystywanie, aby żaden z pracowników nie był poszkodowany. Można to zrobić np. wprowadzając zasadę, że pracownicy po określonym czasie zmieniają godzinę korzystania z przerwy.

Wystarczy, że w regulaminie znajdzie się informacja o długości przerwy oraz wskazanie ogólnej zasady jej wykorzystywania, np. „konkretne godziny wykorzystywania przerwy ustalają dyrektorzy, tak aby zapewnić nieprzerwaną obsługę klienta”. Nie trzeba zaś wskazywać konkretnej godziny czy godzin wykorzystywania przerw - te bowiem mogą być przekazane pracownikom w ramach ustnej czy pisemnej informacji.

Możesz też pozostawić pracownikom decyzję o konkretnych godzinach korzystania z przerwy. Wówczas jednak może się zdarzyć, że wszyscy pracownicy zechcą skorzystać z przerwy o jednej godzinie. Aby temu zapobiec, możesz zapisać, że pracownicy korzystają z przerwy po powiadomieniu bezpośredniego przełożonego, który ma obowiązek zadbać o zachowanie ciągłej obsługi działu.

Przykład:
WZÓR

Konkretne godziny korzystania z przerwy pracownicy ustalają każdorazowo z bezpośrednim przełożonym. Przełożony może odmówić udzielenia pracownikowi w.w przerwy w proponowanym przez pracownika czasie, jeśli ze względu na wykorzystywanie jej przez innego pracownika, mogłaby zostać naruszona ciągłość obsługi danego działu.

Możesz postanowić, że przerwa nie przysługuje codziennie lecz np. tylko w określone dni tygodnia, albo np. 4 razy w miesiącu, bez wskazywania, w jakie dni.

Przykład:
WZÓR

Pracownikowi w każdy poniedziałek przysługuje 1- godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Konkretny czas korzystania z przerwy pracownik ustala z bezpośrednim przełożonym.

WZÓR
Pracownikowi 4 razy w miesiącu przysługuje 1- godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Konkretne terminy korzystania z przerwy pracownik każdorazowo ustala z bezpośrednim przełożonym.

Podstawa prawna:
  • Art. 141 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: