Rozliczenie czasu pracy a 5-dniowy tydzień pracy
2010-06-03 00:31
Przeczytaj także: Wymiar czasu pracy w 2013 r.
Pytanie: Jak obliczyć przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym (przyjmując rok kalendarzowy 2009)? Ile minimum dni wolnych w ciągu roku powinno udzielić się pracownikowi z tego tytułu, żeby nie doszło do przekroczenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy?Jakie są konsekwencje przekroczenia 5-dniowego tygodnia pracy i kiedy można ocenić, że do niego doszło, czy na koniec okresu rozliczeniowego? Czy można to przekroczenie zrekompensować w następnym okresie rozliczeniowym?
Czy powstanie nadgodzin średniotygodniowych zawsze będzie oznaczało przekroczenie 5-dniowego tygodnia pracy?
Odpowiedź: Do stwierdzenia, czy nie doszło do naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy konieczna jest znajomość wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
1. Istotna jest ilość dni wolnych od pracy
Aby ustalić, czy nie doszło na naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy konieczna jest znajomość wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Wartość ta pozwoli ustalić liczbę dni wolnych od pracy, która gwarantuje zachowanie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Zgodnie z powyższym pracownicy objęci 12-miesięcznym okresem rozliczeniowym, od stycznia do grudnia 2009 r., mieli do przepracowania 2024 godziny [(952 tyg. x 40 godz. + 1 dzień x 8 godz.) - (8 dni x 8 godz.) = 2.024 godz.].
Po podzieleniu przez 8 liczby godzin, do przepracowania których obowiązani byli pracownicy w ramach obowiązującego ich okresu rozliczeniowego, pracodawca uzyskuje liczbę dni pracy w okresie rozliczeniowym. W 2009 r. było zatem 253 dni pracy.
Po odjęciu tej liczby od liczby wszystkich dni kalendarzowych przypadających w okresie rozliczeniowym otrzymuje się liczbę dni wolnych, które powinny zostać pracownikom zapewnione w ramach przyjętego na dany okres rozliczeniowy rozkładu czasu pracy. A zatem w 2009 r. pracodawca powinien był udzielić pracownikom 112 dni wolnych od pracy.
![ZOZ: zmiana rodzaju pracy a norma czasu pracy [© fotogestoeber - Fotolia.com] ZOZ: zmiana rodzaju pracy a norma czasu pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika/wymiar-czasu-pracy/ZOZ-zmiana-rodzaju-pracy-a-norma-czasu-pracy-5tvaz6.jpg)
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy