Prawnik on-line
2004-07-15 00:02
Przeczytaj także: Dlaczego warto wybrać studia prawnicze? Perspektywy zawodowe i wynagrodzenia
Dlatego tak istotne jest wykorzystanie Internetu dla popularyzacji usług prawniczych. Dzięki powszechności tego medium ułatwiony jest dostęp do prawników, można szybko przedstawić swój problem i porównać ceny oferowanych usług. Niezależnie od miejsca pobytu można korzystać z każdego "dostępnego" przez sieć prawnika.Jednak przedstawiciele branży prawniczej z niechęcią podchodzą do nowej płaszczyzny działania.
Jednak ma ona wiele zalet.
Największe kancelarie brytyjskie od ponad czterech lat oferują swoje usługi w sieci – i nie są to kancelarie typu "kogucik" ale m.in. Allen&Overy, Clifford Chance. Oni nie boją się konkurencji, wiedzą co oferują i patrzą na Internet jako na narzędzie, które ułatwia pracę i obniża koszty.
Jedną z usług oferowanych na Wyspach jest Newchange – to specjalnie zabezpieczona witryna internetowa, która służy do komunikowania się między klientem a prawnikiem. Jest to narzędzie bezpieczne, gdyż do utrzymania kontaktu wykorzystywane są takie same zabezpieczenia jak w bankach internetowych (protokoły szyfrowania).
W jednym czasie niezależnie od lokalizacji klienta i prawnika, mogą oni korzystając ze specjalnego czatu wymieniać poglądy, konsultować się, przeglądać dokumenty i wprowadzać do nich uwagi. Newchange to dealroom uruchamiany przez kancelarię na każde życzenie klienta - jest on całkowicie kontrolowany przez kancelarię, a dostęp do niego ma jedynie podmiot, któremu kancelaria udostępni hasło.
Wprowadzenie tej formy świadczenia usług w Polsce może zracjonalizować poziom świadczenia tych usług. Obecnie ze względu na ograniczoną podaż istnieją problemy ze znalezieniem niektórych prawników, np. corocznie w lipcu istnieje poważny problem z umówieniem terminu na zawarcie aktu notarialnego, gdyż notariusze wówczas blisko współpracują ze spółkami, a te w tym czasie wypełniają swoje obowiązki wynikające m.in. z ustawy o rachunkowości. W małych miejscowościach problemy są jeszcze poważniejsze, gdyż jeśli działa tam jedna kancelaria, to w zasadzie strony, które znajdą się w sporze ścigają się, aby to ich sprawę przyjął prawnik.
Zastosowanie narzędzi internetowych nie rozwiąże wszelkich problemów (choćby sporządzania aktów notarialnych), jednak umożliwia łatwiejszy dostęp do tych usług i możliwość porównywania cen, etc.
Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych notariusze oburzali się na propozycje zdematerializowania ksiąg wieczystych i przeniesienia części usług do sieci. Obecnie prawo pozwala już (przynajmniej formalnie) na dokonywanie części usług przez sieć – dzięki podpisowi elektronicznemu. Kwestią czasu i racjonalności parlamentarzystów jest to, kiedy będziemy mogli korzystać z usług prawniczych na najwyższym poziomie za racjonalną cenę nie wychodząc z domu.
oprac. : Tomasz Horoszkieiwcz / Justitia.pl