Radca prawny w przedsiębiorstwie
2010-05-27 12:29
Rola prawnika w przedsiębiorstwie w sytuacji szybkiego rozwoju gospodarczego, a także rosnącej konkurencji, sprowadza się do przejęcia tego zakresu obowiązków, który wymaga profesjonalizmu w działalności danego przedsiębiorcy. Niewątpliwie różnorodność branż wymusza konieczność posiadania doświadczenia w tych dziedzinach prawa, w których dana firma funkcjonuje. Pozwala to na proponowanie takich rozwiązań prawnych, czy decyzji biznesowych, które są odpowiednie i dostosowane do wymogów działalności danej branży, czy sektora gospodarki.
Przeczytaj także: Dział prawny angażowany w zarządzanie firmą
Inaczej będzie wyglądała obsługa prawna przedsiębiorstwa funkcjonującego w branży farmaceutycznej, a inaczej w branży wydobywczej, czy transportowej. Każdy z tych sektorów gospodarki rządzi się odrębną specyfiką. Rożne będą także zakresy zastosowania tych przepisów, które są dominujące w danej dziedzinie gospodarki. Dlatego rola prawnika lub radcy prawnego funkcjonującego w dziale wewnętrznym danej firmy, czy obsługującej ją kancelarii zewnętrznej, będzie wymagała, aby osoba pisząca opinie, prowadząca procesy, czy opiniująca określoną umowę, znała daną dziedzinę gospodarki, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo.Olbrzymie znaczenie ma także fakt, czy dana firma posiada wewnętrzny dział prawny, czy też bazuje w zakresie obsługi prawnej na zewnętrznych kancelariach. Duże firmy, z reguły, opierają swoją obsługę prawną na tych dwóch formach, korzystając z usługi zarówno swego wewnętrznego działu prawnego, jak i podmiotów zewnętrznych w postaci kancelarii prawnych niefunkcjonujących w strukturze danego przedsiębiorstwa. Niewątpliwie duża kancelaria zewnętrzna ma tę zaletę, iż w przypadku opinii prawnych dotyczących zagadnień z rożnych dziedzin prawa, możliwe jest zaangażowanie w dany projekt większej ilości prawników, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Pozwala to na wypracowanie optymalnych rozwiązań dla danego klienta. W zależności od specyfiki danego zagadnienia, niekiedy wewnętrzne komórki, w postaci prawników zatrudnionych w strukturze danego przedsiębiorstwa, zajmują się sprawami typowymi dla danej firmy, a ich zakres nie wymaga angażowania dodatkowych podmiotów w zakresie obsługi prawnej.
W ramach usług prawnych prawnicy sprzedają swoją wiedzę i doświadczenie, a im większe doświadczenie i bardziej obszerna wiedza, tym bardziej optymalne rozwiązania dla danego klienta. Ścisły podział zadań wewnątrz kancelarii czy danego działu prawnego oraz określone procedury pozwalają na świadczenie usług prawnych na odpowiednim poziomie, dostosowanym do potrzeb danego klienta.
Optymalizację procesów w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorstw umożliwia także wykorzystywanie dostępnych rozwiązań technicznych. Znane są już przypadki, gdy w Indiach buduje się centra obsługi prawnej dla klientów w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób, wykorzystując różnice czasowe, możliwe staje się sporządzenie opinii prawnej czy umowy tak, aby następnego dnia rano, na biurku klienta w Ameryce, znalazł się gotowy dokument. Jest to oczywiście trend światowy wynikający z procesu globalizacji.
Podobne trendy widać w zakresie obsługi prawnej, jeśli chodzi o wykorzystanie e-maili lub Skype’a w ramach pracy danego prawnika, celem przyspieszenia procesu tworzenia danego dokumentu, czy zdobycia niezbędnych informacji w krótkim okresie. W przypadku konieczności podjęcia szybkiej decyzji przez przedsiębiorcę, uzyskania opinii lub stworzenia umowy, wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej wydaje się współcześnie nieodzowne i praktycznie niezbędne w codziennej aktywności w zakresie obsługi prawnej.
Rola radcy prawnego wyznaczona jest oczywiście poprzez usytuowanie jego pozycji w strukturze przedsiębiorstwa oraz zadań, które wykonuje. Obecnie spełnia on też funkcję menedżera, który musi przewidywać następstwa gospodarcze podejmowanych decyzji przy konstruowaniu umowy oraz wskazywać rekomendacje w zakresie skutków prawnych decyzji biznesowych. Takie są oczekiwania współczesnych przedsiębiorców korzystających z obsługi prawnej.
Przeczytaj także:
Radca prawny: większe uprawnienia w postępowaniu karnym