Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca
2010-05-20 13:21
Przeczytaj także: Urlop na żądanie a linia orzecznicza
Możliwość nagłego udania się na urlop wynika z postanowień art. 167 K.p. Przepis ten stanowi, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym maksymalnie 4 dni niespodziewanego (nieujętego w planie urlopowym) urlopu w każdym roku kalendarzowym.W obowiązującym porządku prawnym nie istnieje jednak żadna inna regulacja dotycząca urlopu na żądanie. Zasadne jest zatem uznać, że w intencji ustawodawcy leżało, aby uprawnienie to nie było uzależnione od spełnienia innych warunków niż sformułowanie nagłej potrzeby udania się na urlop. Na wymiar urlopu na żądanie nie wpływa ani ogólny wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi, ani też obowiązujący go wymiar czasu pracy. Art. 167 K.p. znajduje zastosowanie również w przypadku osób, które nabyły prawo do urlopu w wymiarze ułamkowym lub proporcjonalnie ograniczonym.
Wobec powyższego, należy przyjąć, że szef wspomnianego we wstępie pracownika nie ma racji, uzależniając wymiar urlopu na żądanie od wymiaru jego czasu pracy. Tak ćwierć-, jak i półetatowcowi czy też osobie zatrudnionej np. na 3/5 etatu przysługują 4 dni urlopu na żądanie.
Trzeba jednak pamiętać, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym uprawnieniem pracowniczym- zawiera się on bowiem w puli przysługującego zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli więc pracownik nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego bądź też wykorzystał go już w pełnym wymiarze, to w tym samym roku kalendarzowym nie ma już co liczyć , że uda się na niespodziewany urlop.
Równie ważne jest także to, że- jak stwierdził SN w wyroku z 28 października 2009 r. (II PK 123/09)- obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględną powinnością pracodawcy, ponieważ jest on uprawniony nie zaakceptować żądania pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które sprawiają, iż zasługujący na ochronę interes firmy wymaga obecności zatrudnionego w pracy. Pracownik może się zatem spodziewać, że w wyjątkowych okolicznościach udanie się na niespodziewany urlop wypoczynkowy pozostanie jedynie w sferze marzeń.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl