eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyŚwiadczenia przedemerytalne - zmiany w przepisach

Świadczenia przedemerytalne - zmiany w przepisach

2004-07-10 00:56

Od 1 sierpnia br. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń przedemerytalnych. W związku z koniecznością cięć budżetowych, przepisy zmieniają się na niekorzyść osób, które będą z nich korzystać. Eksperci z PayPoint, jednostki specjalizującej się w doradztwie z zakresu administracji kadrowo - płacowej, wyjaśniają czego będą dotyczyć te zmiany oraz czego mogą spodziewać się przyszli emeryci.

Przeczytaj także: Dorabianie do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Czas na rozliczenie z ZUS upływa 31 maja

Do 31 lipca br. świadczenia przedemerytalne przyznawane są na podstawie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Warunkami od których uzależnione jest przyznawanie świadczeń są: wiek, staż pracy oraz posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Osobom, które kwalifikują się do otrzymywania świadczeń przedemerytalnych do momentu uzyskania prawa do emerytury, powiatowe urzędy pracy wypłacają co miesiąc określoną kwotę świadczenia, która uzależniona jest od osiąganych wynagrodzeń i stażu pracy. Według obecnych zasad osoby te mogą w tym czasie podejmować pracę, a różnica pomiędzy wynagrodzeniem, a świadczeniem jest odpowiednio rozliczana.

Ze względu na poszukiwanie oszczędności przez państwo, a także w celu zmotywowania bezrobotnych do szukania zajęcia postanowiono od 1 sierpnia br. zmienić zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych. Główne zmiany to podwyższenie granicy wieku, od którego przyznawane będą świadczenia oraz 6-miesięczny okres oczekiwania na status osoby uprawnionej do otrzymywania takich świadczeń. W momencie wejścia w życie nowych przepisów osoby, które stracą pracę będą miały obowiązek zarejestrowania się do urzędu pracy, jako bezrobotni z prawem do półrocznego zasiłku. W tym okresie muszą jednak aktywnie szukać pracy i przyjąć każde przydzielone przez urząd pracy zajęcie. Nawet jeśli jest ono niezgodne z kwalifikacjami takiej osoby.

"Może zdarzyć się, że osobie, która wcześniej sprawowała funkcję kierowniczą zostanie zaproponowane zajęcie przy pracach interwencyjnych lub robotach publicznych. I niestety, aby nie stracić prawa do zasiłku trzeba będzie taką ofertę przyjąć. W przeciwnym razie osoba straci status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie nie będzie mogła ubiegać się o świadczenia przedemerytalne." – mówi Elżbieta Łysanowicz specjalista PayPoint.

Jeżeli w przeciągu pół roku urząd pracy nie znajdzie żadnego zatrudnienia, dopiero wtedy taka osoba będzie mogła starać się o świadczenia przedemerytalne. Jednak przez okres 6 miesięcy musi pozostawać w całkowitej dyspozycji urzędu pracy.

"W związku z faktem, że zmiany w przepisach niekorzystnie wpłyną na sytuację przyszłych emerytów, już teraz wiele osób, rozważa możliwość ubiegania się o świadczenia, prosi pracodawców o rozwiązanie stosunku pracy, aby zdążyć ze złożeniem wniosków do 31 lipca br." – dodaje Elzbieta Łysanowicz z PayPoint. Jeśli zrobią to w tym terminie będą otrzymywać świadczenia przedemerytalne jeszcze na starych zasadach.

Do złożenia wniosków o świadczenia emerytalne niezbędne są następujące dokumenty:

- Wypełniony wniosek
- Świadectwa pracy
- Druki RP7 (w nich pracodawca wykazuje wynagrodzenie pracownika, nadgodziny, premie i dodatki)
- Legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami dotyczącymi wysokości wynagrodzenia
- Świadectwa ukończenia szkoły (zawodowej, średniej, studia)
- Książeczka wojskowa lub zaświadczenie z WKU
- Kobiety, które sprawowały opiekę nad dziećmi do lat czterech powinny dostarczyć akt urodzenia dziecka
- Zaświadczenie z ZUS o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego, wychowawczego.

Do 31 lipca br. wnioski wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w powiatowych urzędach pracy. Natomiast po 1. sierpnia procedura ta trochę się wydłuży i osoby ubiegające się o świadczenia przedemerytalne powinny najpierw zgłosić się do urzędu pracy, który przez pół roku będzie im wypłacał zasiłek dla bezrobotnych. Po tym okresie należy ponownie zgłosić się do powiatowego urzędu pracy z prośbą o wystawienie zaświadczenia, które stwierdza, że osoba otrzymywała przez pół roku zasiłek i dopiero z tym dokumentem można złożyć wniosek w ZUS.

Po 1 sierpnia świadczenia przedemerytalne będą wypłacane przez ZUS (obecnie odpowiedzialne za to są urzędy pracy). Kolejną zmianą w przepisach jest stała kwota świadczeń - wszyscy uprawnieni będą otrzymywali 670 PLN miesięcznie (dotychczas była to kwota mieszcząca się w przedziale od 603 – 1006 PLN brutto – w zależności od zarobków i stażu pracy).

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Prawnik on-line

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: