2 dni na opiekę nad adoptowanym dzieckiem
2010-05-13 10:42
Przeczytaj także: Opieka nad dzieckiem, czyli o 2 dniach zwolnienia od pracy
Przypomnijmy, zgodnie z art. 188 K.p., pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z wolnych dni może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Kluczowe znaczenie dla uzyskania tego uprawnienia ma rzeczywiste wychowywanie dziecka do 14 roku życia, obojętne jest natomiast, czy dziecko jest biologiczne, przysposobione, czy np. wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.Ponadto, możliwość uzyskania omawianego zwolnienia nie jest uzależniona ani od wymiaru czasu pracy, ani też od stażu, którym legitymuje się pracownik- z wnioskiem o tego rodzaju zwolnienie można wystąpić już od pierwszego dnia zatrudnienia. Jedyne ograniczenie wynika tu właściwie z art. 189 K.p., zgodnie z którym w przypadku, gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni z dni wolnych może skorzystać tylko jedno z nich.
Żaden z obowiązujących przepisów prawa pracy, nie reguluje w sposób odmienny uprawnień związanych z rodzicielstwem w przypadku, gdy rodzic zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy. Zważywszy na ten fakt oraz na brzmienie art. 188 i 189 K.p. zasadne jest uznać, że prawo do 2 dni zwolnienia w związku z wychowaniem dziecka do 14 roku życia nie ulega modyfikacji w zależności od tego, czy pracownik świadczy pracę na rzecz jednego, czy kilku pracodawców.
Reasumując, wspomniany we wstępie pracownik ma prawo- podobnie jak rodzic biologiczny- do dwóch dni zwolnienia z tytułu opieki nad swym adoptowanym dzieckiem. Ani zatrudnienie w dwóch firmach, ani to, że w każdej z nich pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy nie wpływają w żaden sposób na uprawnienie wynikające z art. 188 K.p.- zatrudniony ma prawo przez 2 dni w roku kalendarzowym zajmować się swoją pociechą, o ile z uprawnienia tego nie korzysta drugi z rodziców.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl