eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZmiana trybu rozwiązania umowy a akta osobowe pracownika

Zmiana trybu rozwiązania umowy a akta osobowe pracownika

2010-04-30 10:09

Przeczytaj także: Pracownik młodociany a ewidencja czasu pracy


4. Przy zmianie formy rozwiązania umowy wszystkie dokumenty umieszcza się w aktach osobowych

W przypadku, gdy pracownik złożył oświadczenie o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia, a pracodawca w formie pisemnej wyraził na to zgodę, to zarówno te dokumenty, jak i wcześniejsze oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy (oraz zawarte później porozumienie stron) należy przechowywać w aktach osobowych pracownika. Jeżeli natomiast zgoda pracodawcy na cofnięcie wypowiedzenia była dorozumiana i wynikała z zawartego w okresie wypowiedzenia porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę, to w aktach osobowych należy pozostawić oświadczenie woli pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę, dołączając do niego późniejsze porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę.

5. Za porozumieniem stron możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia

W opisanym w pytaniu przykładzie strony zawierając w trakcie wypowiedzenia porozumienie mogły również zadecydować jedynie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę, która nie wpływa na tryb rozwiązania umowy.

Obowiązujące przepisy umożliwiają bowiem stronom ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy właśnie w drodze zawarcia porozumienia. Porozumienie dotyczy jednak w tym przypadku tylko terminu, a nie trybu rozwiązania umowy. A zatem, w takim przypadku porozumienie stron dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia w dalszym ciągu powoduje rozwiązanie umowy o pracę w trybie wypowiedzenia.

Skuteczność porozumienia polega jedynie na tym, że umowa rozwiąże się jednak w terminie uzgodnionym przez strony - a nie z końcem upływu okresu wypowiedzenia. Porozumienie stron dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia nie powoduje zmiany trybu rozwiązania umowy, a więc nie przekształca wypowiedzenia umowy w rozwiązanie na mocy porozumienia stron.

W takiej sytuacji pracodawca jest także zobowiązany do umieszczenia w aktach osobowych pracownika zarówno dokonanego przez niego wypowiedzenia, jak również porozumienia przewidującego wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

Zdaniem SN: Skrócenie okresu wypowiedzenia wpływa na uprawnienia pracownika

W razie ustalenia przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę pracownikowi nie przysługuje prawo do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia, jak również tego okresu nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Skrócenie okresu wypowiedzenia nie pozbawia natomiast pracownika roszczeń wynikających z art. 45 kp, co oznacza, że pracownik może pozwać pracodawcę np. z powodu nieuzasadnionej przyczyny wypowiedzenia(Uchwala Sądu Najwyższego z 24 lutego 1994 r., I PZP 57/93, OSNC 1994, z. 7-8, poz. 144).

Warto także zaznaczyć, iż w takim przypadku nie dochodzi do zmiany trybu rozwiązania umowy, a zatem w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika. Natomiast datą ustania zatrudnienia będzie termin uzgodniony przez strony.

6. „Istotnych” dla uprawnień pracowniczych dokumentów nie usuwa się z akt osobowych

Przepisy nie regulują kwestii postępowania z dokumentami znajdującymi się w aktach osobowych, które straciły na aktualności. Zasadniczo należy przyjąć, że jeżeli pierwotnie złożony dokument zachowuje znaczenie w zakresie ustalania uprawnień pracowniczych, to nie powinno się go usuwać z akt osobowych.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1 i pkt 2, art. 36 § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
  • art. 60, art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93) w zw. z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: