Zatrudnianie młodocianych: prace lekkie
2010-04-22 09:35
Przeczytaj także: Pracownik młodociany a czas pracy
Przypomnijmy, młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która skończyła 16 lat, a nie ukończyła lat 18 (por. art. 190 § 1 K.p.). Podstawowym celem zatrudniania takiego pracownika jest przygotowanie zawodowe, ale nie oznacza to, że pracodawca może przyjąć młodocianego do pracy tylko i wyłącznie w tym celu. Zgodnie bowiem z art. 200 § 1 K.p., istnieje możliwość zatrudnienia młodego pracownika na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac.Pracą lekką jest praca, która nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudnia mu wypełniania obowiązku szkolnego.
Najpierw wykaz…
Pracodawca, który decyduje się na zatrudnianie młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe, musi stworzyć- po uprzednim uzyskaniu zgody lekarza wykonującego służbę medycyny pracy- wykaz prac lekkich, którego końcowa treść wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.
Należy pamiętać, że wśród prac lekkich nie mogą się znaleźć prace wymienione jako zabronione młodocianym (por. rozporządzenie RM z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.). Ponadto konieczny jest również wzgląd na to, aby ustalone prace nie stanowiły zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie były przeszkodą w wypełniania obowiązku szkolnego.
W przypadku, gdy załoga firmy liczy sobie 20 i więcej osób, wykaz taki zawiera się w postanowieniach regulaminu pracy (por. art. 104 § 1 pkt 7a K.p.). W zakładach pracy, w których zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników, wykaz prac lekkich ustala się natomiast w osobnym akcie (por. art. 200 § 4 K.p.).
Co istotne, na pracodawcy spoczywa obowiązek zapoznania młodocianego z wykazem lekkich prac jeszcze zanim rozpocznie on wykonywanie pracy (por. art. 200 § 5 K.p.).
…potem badania
Zatrudnienie przy pracach lekkich poprzedzone jest koniecznością przebadania młodego pracownika. Młodociany, jak każdy pracownik, podlega bowiem wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Wystawienie skierowanie na badania leży w gestii szefa zatrudniającego młodocianego pracownika.
Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawierają się w przepisach rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych Kodeksem pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl