Zmiana systemu wynagradzania a wypowiedzenie zmieniające
2010-04-25 00:41
Przeczytaj także: Wypowiedzenie zmieniające a tryb zwolnień grupowych
Pytanie: Aktualnie pracownicy są wynagradzani stawką godzinową (stawki są bardzo zróżnicowane). Czy nie lepiej byłoby dla pracodawcy ustalenie stałej stawki miesięcznej? Proszę o pomoc, czy musiałabym w tej sytuacji dać pracownikom aneksy do umowy dot. zmiany wynagradzania, czy konieczne byłoby danie wypowiedzeń zmieniających?Odpowiedź: Zmiana sposobu wynagradzania pracownika powinna nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
Określenie wynagrodzenia pracowników w stałej stawce miesięcznej gwarantuje im co miesiąc dochód w jednakowej wysokości. Równoważny system czasu pracy umożliwia pracodawcy różnicowanie liczby godzin pracy pracowników w poszczególnych miesiącach obowiązującego ich okresu rozliczeniowego.
Wynagradzając pracowników w oparciu o godzinową stawkę wynagrodzenia może zaistnieć sytuacja, w której przykładowo w pierwszym miesiącu okresu rozliczeniowego pracownik wypracuje dużą liczbę godzin, a tym samym jego wynagrodzenie będzie wyższe, a w innym mniejszą ich liczbę, co spowoduje z kolei, że otrzyma mniejszą pensję.
Pamiętać również należy, iż w przypadku wynagradzania pracowników w oparciu o godzinową stawkę wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi, nawet jeżeli w danym miesiącu pracownik nie wykonywał pracy, gdyż rekompensowano mu przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, w jakim pracował w poprzednich miesiącach, wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. to 1317 zł. brutto).
Pracodawca, który chce zmienić system wynagradzania pracowników, ma obowiązek wręczyć im wypowiedzenia zmieniające. Przechodząc z wynagradzania w oparciu o stawkę godzinową na stałą stawkę miesięczną może okazać się, że w konkretnej sytuacji pracownik otrzyma wynagrodzenie w niższej wysokości niż dotychczas, a zatem będzie to dla niego w tym konkretnym przypadku mniej korzystne.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Podstawa prawna:
- art. 42 § 2, § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy