Pracownik młodociany a czas pracy
2010-04-21 00:55
Przeczytaj także: Prace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność
Przypomnijmy, pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która przekroczyła 16 rok życia, ale nie ukończyła jeszcze 18 lat (art. 190 § 1 K.p.). Co do zasady, możliwość zatrudnienia młodocianego uzależniona jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek. A mianowicie, pracodawca może dopuścić do zatrudnienia wyłącznie takiego kandydata, który (art. 191 § 1 K.p.):- ukończył co najmniej gimnazjum,
- przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że określony w umowie o pracę rodzaj pracy nie zagraża jego zdrowiu.
Warto też dodać, że w niektórych sytuacjach ukończenie gimnazjum nie jest warunkiem niezbędnym dla zatrudnienia młodocianego.
Szczególne regulacje w tym zakresie zawarte są rozporządzeniu RM z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. Nr 214, poz. 1808).
Podstawowym celem, w którym zatrudniany jest pracownik młodociany jest przygotowanie zawodowe obejmujące dwie formy:
- naukę zawodu,
- przyuczenie do wykonywania określonej pracy na stanowiskach roboczych, związanych z pracami niewymagającymi odbywania nauki zawodu.
Oprócz tego młodocianego może zostać zatrudniony przy wykonywaniu prac lekkich.
Skrócony czas pracy
W stosunku do pracownika młodocianego obowiązują skrócone normy czasu pracy i to bez względu na to, czy zatrudniony jest on na podstawie umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego czy też w oparciu o „zwykłą” umowę.
Zgodnie z art. 202 § 1-2 K.p., czas pracy młodocianego w wieku:
- do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę,
- powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
Pracodawca musi jednak zdawać sobie sprawę, że do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki, który wynika z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. A zatem czas, który młody człowiek spędza w szkole, traktowany jest zasadniczo jako czas pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl