Likwidacja jednostek budżetowych a rozwiązanie umowy o pracę
2010-04-15 11:29
Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem
Opisana propozycja zatrudnienia nie jest wypowiedzeniem zmieniającym dokonanym przez pracodawcę na podstawie art. 42 KP. Mówimy tutaj o propozycji, ofercie kontynuowania zatrudnienia na nowych warunkach. Konsekwencje nieprzyjęcia tej oferty – automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy w terminie 15 dni – są jednak dosyć drastyczne.
Przed zakończeniem stosunku pracy poprzez jego wygaśnięcie nie chronią szczególne sytuacje, w jakich znajdują się pracownicy, np. ciąża, urlop macierzyński, wiek przedemerytalny.
Z dniem następującym po dniu zakończenia likwidacji, najpóźniej 1.1.2011 r., pracownicy likwidowanych podmiotów stają się pracownikami właściwych jednostek budżetowych, czyli:
- urzędów obsługujących organ dokonujący likwidacji zakładu budżetowego,
- innej jednostki budżetowej podległej temu organowi,
- jednostki budżetowej, przy której działało gospodarstwo pomocnicze.
Wcześniejsze wypowiedzenie
Wcześniejsze zakończenie stosunków pracy może nastąpić w drodze wypowiedzenia. Stosujemy tu przepisy ogólne w zakresie formy i dopuszczalności wypowiedzenia. Poza wypowiedzeniem oczywiście w pełni wolno sięgnąć po pozostałe tryby rozwiązania stosunku pracy (zwolnienie bez wypowiedzenia zarówno zawinione jak i niezawinione przez pracownika, porozumienie stron).
Powodem wypowiedzeń będzie w omawianej sytuacji likwidacja zakładu pracy. Skutkuje to zniesieniem szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem oraz umożliwia wypowiedzenie umów na czas określony (nawet jeśli taka możliwość nie została przewidziana w treści umowy), zawieranych na czas wykonania określonej pracy.
Przykład
Pracownik likwidowanego zakładu budżetowego jest w tzw. wieku przedemerytalnym, a zatem podlega pełnej ochronie przed wypowiedzeniem. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosujemy jednak przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (art. 411 KP). Osoba ta może otrzymać wypowiedzenie, którego uzasadnieniem będzie likwidacja jednostki.
Przepisy wprowadzające nie wyłączyły stosowania przez likwidowane jednostki procedury zwolnień grupowych przewidzianych w ustawie z 13.3.2003 r. ZwolGrupU. Jeżeli spełnione zostały warunki wskazane w ZwolGrupU, pracodawca musi przeprowadzić pełną procedurę zwolnienia grupowego. Fakt likwidacji jednostki dokonywanej na skutek zmian ustawowych nic w tym zakresie nie zmienia.
Grupowe zwolnienie zachodzi wtedy, gdy spełnione są następujące przesłanki:
- występują określone przyczyny powodujące konieczność zwolnienia (przyczyny niedotyczące pracowników),
-
pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
- zwolnieniami objęta zostaje określona grupa pracowników, - zwolnienia mają miejsce w określonym przedziale czasowym (30 dni).
- 10 pracowników – przy zatrudnieniu poniżej 100 osób,
- 10% pracowników – jeżeli w zakładzie pracy pracuje minimum 100 i mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników – w wypadku, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników.
oprac. : Beck Info Biznes