eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyChoroba pracownika: możliwość wypowiedzenia a SN

Choroba pracownika: możliwość wypowiedzenia a SN

2010-04-15 09:44

Rozważmy następującą sytuację: ze względu na poważne kłopoty zdrowotne pracownik przebywał na dwumiesięcznym zwolnieniu. Po chorobie zjawił się w firmie, przepracował jednak tylko 2 tygodnie i ponownie przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie, tym razem na 30 dni. Podobna sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie. Czy tak częste nieobecności mogą stanowić podstawę wypowiedzenia umowy o pracę? Czy szef, chcąc pożegnać się z chorowitym podwładnym, musi wskazać, że jego nieobecności zakłócają normalny tok pracy? Jakie stanowisko w tej kwestii zajmuje SN?

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy a niezdolność do pracy

Powtarzające się absencje podwładnych bez wątpienia mogą zaburzać i utrudniać działanie firmy Wraz z nieobecnością pracownika pojawia się m.in. konieczność organizowania zastępstw czy też przeprowadzania zmian w procesie pracy. Nie powinno również wzbudzać większych wątpliwości stwierdzenie, że dla pożądanych wyników ekonomicznych niektórych zakładów pracy konieczna jest efektywna produkcja, ta zaś uwarunkowana jest w dużej mierze efektywną pracą jego pracowników. Czy w związku z tym pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę zatrudnionego, który często korzysta ze zwolnień lekarskich?

Biorąc pod uwagę, że poprzez nawiązanie stosunku pracy zatrudniony zobowiązuje się do wykonywania obowiązków służbowych na rzecz pracodawcy, zaś pracodawca do zatrudniania go za wynagrodzeniem (por. art. 22 § 1 K.p.), zasadne jest uznać, iż zatrzymywanie w szeregach pracowniczych osoby, która więcej przebywa na zwolnieniu lekarskim niż w firmie, jest sprzeczne z celem stosunku pracy.

Pogląd ten znajduje swe potwierdzenie w orzecznictwie- w wyroku z 29 września 1998 r. (I PKN 335/98, OSNAPiUS 1999, Nr 20, poz. 648) SN podniósł m.in., że ocena zasadności przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę powinna być powiązana z istotą i celem stosunku pracy. Tymczasem sprzeczne z celem stosunku pracy jest jego trwanie wtedy, gdy pracownik nie może wykonywać przyjętych na siebie obowiązków. Częste lub długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą z reguły nie pozwalają pracodawcy na osiągnięcie celu zamierzonego w umowie o pracę.

Podobne zdanie SN wyraził w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 323/99, OSNAPiUS 2001, nr 5, poz. 157), w którym to stwierdził, iż w przypadku powtarzających się i przewlekłych absencji pracownika trudno jest wymagać od pracodawcy, aby brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę. Warto przy tym dodać, że orzeczenie to zapadło w sprawie pracownicy legitymującej się długoletnim stażem pracy i należycie wykonującej swoje obowiązki. W opinii SN okoliczności te nie były jednak wystarczające dla postawienia tezy, iż wypowiedzenie jej umowy o pracę koliduje z zasadami współżycia społecznego i skutkiem tego stanowi nadużycie prawa ze strony pracodawcy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: