eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop wypoczynkowy proporcjonalny

Urlop wypoczynkowy proporcjonalny

2010-04-17 00:48

Przeczytaj także: Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego?


Pracownik nabywa prawo do urlopu proporcjonalnego u nowego pracodawcy, jeżeli podjął u niego pracę w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał jego poprzedni stosunek pracy. Jeżeli pracownik podjął pracę w trakcie trwania kolejnego roku kalendarzowego, to ma prawo tylko do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca tego roku. Pra¬cownik nie nabywa w tym przypadku prawa do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Urlop proporcjonalny przy terminowej umowie o pracę

Przy umowie na okres próbny, na czas określony, na czas zastępstwa lub na czas wykonywa¬nia określonej pracy urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi w sytuacji zakończenia stosunku pracy przed upływem danego roku kalendarzowego.

Jeżeli umowa terminowa ustaje w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym została zawarta, kolejny urlop za rok, w którym pracownik podjął pracę, przysługuje mu w wy-miarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca tego roku, zaś za rok następny - też w wymiarze proporcjonalnym do okresu trwania zatrudnienia w tym roku.

Urlop proporcjonalny w okresie wypowiedzenia

Urlop proporcjonalny u dotychczasowego pracodawcy przysługuje pracownikowi także w okresie wypowiedzenia albo w okresie pomiędzy zawarciem porozumienia rozwiązującego a nadejściem uzgodnionego przez strony terminu ustania stosunku pracy, a więc gdy znany jest już termin, do którego zatrudnienie będzie trwało.

Ustalanie urlopu proporcjonalnego

Ustalając urlop proporcjonalny, pamiętajmy, że jeden kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (art. 1552a § 1 kp). Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 kp).

Uwaga! Gdy ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie stosunku pracy u kolejnego następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, za¬okrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca (art. 1552a § 3 kp).

Ustalając wymiar urlopu proporcjonalnego, niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 kp). Pamiętajmy jednak, że wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru przysługującego pracownikowi, zgodnie z art. 154 § 1 i § 2 kp (art. 1553 § 2 kp).

Jeżeli pracownik przestaje pracować u jednego pracodawcy i podejmuje zatrudnienie u ko-lejnego w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca. Kolejny pracodawca, ustalając urlop proporcjo-nalny, nie bierze więc pod uwagę niepełnego miesiąca kalendarzowego, w którym nawiązano stosunek pracy, gdyż uwzględnił już go poprzedni pracodawca.

Przykład:
Pracownik 1 stycznia 2010 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Dnia 22 maja 2010 r. rozwiązaniu ulega z nim stosunek pracy u dotychczasowego pracodawcy, przy czym do dnia rozwiązania stosunku pracy pracownik wykorzystał już urlop wypoczynkowy w wymiarze 16 dni roboczych. Nowy stosunek pracy z innym pracodawcą nawiązuje on 1 lipca 2010 r.

U poprzedniego pracodawcy pracownikowi przysługiwał urlop proporcjonalny w wymiarze 11 dni: 5/12[przepracował 5 miesięcy] z 26 dni = 10,833 dnia = 11 dni; po zaokrągleniu w górę.

Pracownik przed rozwiązaniem umowy o pracę wykorzystał 16 dni roboczych urlopu, a więc o 5 więcej, niż mu przysługiwało. U nowego pracodawcy z dniem podjęcia pracy nabył on prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 13 dni roboczych: 6/12 [do końca roku zostało 6 miesięcy] z 26 dni [pełny wymiar urlopu przysługujący pracownikowi ze stażu pracy] = 13dni.

Ponieważ jednak u poprzedniego pracodawcy pracownik skorzystał z urlopu w wyższym wymiarze, niż wynikający z zastosowania zasady proporcjonalności, to jego urlop u nowego pracodawcy ulega odpowiedniemu zmniejszeniu i wynosi 8 dni roboczych: 13 dni - 5 dni = 8 dni.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: