Jaka rekompensata za godziny nadliczbowe kierowcy?
2010-04-18 00:46
Przeczytaj także: Limit godzin nadliczbowych kierowcy
Pytanie: Jesteśmy Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. W placówce przebywają chłopcy skazani na pobyt u nas przez sąd rodzinny. Mamy zatrudnionego kierowcę na pełnym etacie. Pracuje od godz. 8:00 do 16:00. Czasami zdarza się tak, że dostajemy telefon o godz. 14:00, że mamy odebrać wychowanka np. z Elbląga (ok 600 km). Kierowca przepracował 6 godzin, a potem jedzie w trasę. Ilość godzin pracy to 18-19. Jak powinien być rozliczany, jakie przysługują mu przywileje? Czy za nadgodziny oddajemy kierowcy godziny w stosunku 1:1,5?Odpowiedź: Kierowcy za pracę w godzinach nadliczbowych należy się wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek albo czas wolny od pracy.
1. Za nadgodziny dodatkowe wynagrodzenie…
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego kierowcę systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Dla kierowcy zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy, którego dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca wykonywana ponad wskazane 8 godzin.
Ponieważ przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie regulują kwestii rekompensaty ich pracy nadliczbowej, w sprawach nieuregulowanych w ustawie odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy.
Zgodnie z nimi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w „dobowych” godzinach nadliczbowych,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione.
Pracodawca może jednak zwolnić się od tego obowiązku poprzez udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może nastąpić na wniosek pracownika lub bez takiego wniosku - decyzją pracodawcy.
W tym ostatnim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1 nadgodzina = 1,5 godziny czasu wolnego). Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje, że pracownikowi nie przysługuje dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy