eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyFirma zagraniczna a wolne w polskie święta

Firma zagraniczna a wolne w polskie święta

2010-04-14 10:33

W przypadku stosowania polskiego prawa możliwość wykonywania pracy w święta istnieje tylko w przypadkach i okolicznościach wskazanych w Kodeksie pracy. W takiej sytuacji za pracę w święta należy udzielić innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym.

Przeczytaj także: Wolne za święto dla pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca

Czy pracodawca (firma zagraniczna, zarejestrowana w Polsce, obsługująca klientów ze Szwajcarii) może nakazać pracownikom pracę w obowiązujące w Polsce święta? Dni wolne natomiast obowiązują wtedy, kiedy w Szwajcarii są święta (np. 1 sierpnia) bądź w okresie rozliczeniowym (3 miesiące) pracownik otrzymuje adekwatną ilość dni wolnych. Podkreślam, że nie są to sporadyczne przypadki pracy w dni świąteczne. Pracodawca na początku roku przedstawia grafik, w które dni świąteczne pracujemy, a które (wg dni świątecznych w Szwajcarii) są dniami wolnymi. Czy jest to zgodnie z polskim prawem pracy?

Firma zagraniczna - prawo polskie

Z pytania wynika, że stosunki pracy podlegają prawu polskiemu (firma jest zarejestrowana oraz działa w Polsce i z tego tytułu ma przymiot pracodawcy). W związku z tym do umów zawieranych przez firmę należy stosować Kodeks pracy. W takiej sytuacji mają zastosowanie przepisy o czasie pracy określające jego wymiar oraz regulujące zasady dopuszczalności i rekompensaty pracy w święta ustalone w Polsce na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy rodzaj prowadzonej działalności, systemy i rozkłady czasu pracy stosowane u pracodawcy są takie, z którymi Kodeks pracy wiąże dopuszczalność wykonywania pracy w święta. Praca w święta jest bowiem dozwolona tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 15110 kp.

Za pracę w święto - dzień wolny

Jeżeli na powyższej podstawie praca w święta u danego pracodawcy jest dozwolona, to nie ma przeszkód, aby w rozkładzie czasu pracy (harmonogramie czasu pracy) była przewidziana praca w te dni. Trzeba jednak pamiętać, że praca w święto powinna być rozliczona oddaniem innego dnia do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast praca w niedziele powinna być rekompensowana innym dniem wolnym w okresie 6 dni poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (a w razie braku możliwości do końca okresu rozliczeniowego). Jeżeli udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe w kodeksowych terminach, pracodawca musi zapłacić dodatek jak za godziny nadliczbowe w wysokości 100%.

Organizując pracę w niedziele pracodawca musi dodatkowo pamiętać o zapewnieniu co 4. niedzieli wolnej od pracy, zachowaniu okresów odpoczynku (dobowego i tygodniowego) oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 129 § 1, art. 1519, art. 1519a, art. 15110, art. 15111, art. kp,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: