Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie
2010-03-31 10:23
Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy przed rozpoczęciem pracy?
Przedstawiony pogląd znajduje swoje potwierdzenie również w świeższych orzeczeniach (por. wyrok SN z 3 grudnia 2008 r., I PK 92/2008, Monitor Prawa Pracy 2009, Nr 3 )- w tym przypadku sąd uznał, że zmiana decyzji szefa w sprawie złożonego już pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest skuteczna, o ile zatrudniony wyrazi zgodę na cofnięcie wcześniej złożonego oświadczenia woli.
Podkreślenia wymaga, że skuteczna jest zarówno zgoda wyrażona na piśmie, jak i ustne sformułowanie akceptacji dla oświadczenia o wycofaniu wypowiedzenia. Co więcej, pracownik może wyrazić zgodę nawet w sposób dorozumiany, a więc np. poprzez wycofanie powództwa o przywrócenie do pracy (por. wyrok SN z 28.3.2002 r., I PKN 55/01, niepubl.). Za dowolnością w zakresie sposobu wyrażenia zgody na wycofanie wypowiedzenia SN opowiadał się już wcześniej. I tak np. w uzasadnieniu do powołanej już powyżej uchwały z 23 października 1986r. stwierdzono, iż nie ulega wątpliwości, że pracownik zgodę na cofnięcie złożonego mu uprzednio przez zakład pracy wypowiedzenia umowy może wyrazić również przez odpowiednie ze swej strony zachowanie, świadczące o tym, że godzi się na cofnięcie wypowiedzenia.
Tożsama ze zgodą na cofnięcie wypowiedzenia i rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron nie jest jednak zgoda pracownika na przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę (por. wyrok SN z 9 lutego 2000 r., I PKN 498/99, OSNP 2001, Nr 13, poz. 431). Podobnie poinformowanie pracownika o posiadaniu uprawnień emerytalnych i złożenie przez niego wniosku o emeryturę nie jest równoznaczne ze skutecznym cofnięciem wypowiedzenia przez pracodawcę i rozwiązaniem łączącego strony stosunku pracy na mocy porozumienia stron (por. wyrok SN z 5.12.2006 r., II PK 44/06, OSNP 2008, Nr 1–2, poz. 9).
Pracownik może, ale nie musi
Zatrudniony nie jest zobowiązany do wyrażenia zgody na cofnięcie wypowiedzenia. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że taki obowiązek nie wynika z art. 8 K.p. i to nawet w sytuacji, gdy nieprzyjęcie wspomnianej propozycji pracodawcy mogłoby być ocenione jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
A co z wynagrodzeniem?
W opinii SN (por. wyrok z 28 marca 2002 r., I PKN 55/01, Monitor Prawniczy 2002, Nr 17), pracownikowi, który zaakceptował cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, lecz wynagrodzenie przewidziane w art. 81 KP.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl