Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie
2010-03-31 10:23
Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy przed rozpoczęciem pracy?
Adresatem oświadczenia tylko zainteresowany
Bezapelacyjnie pracodawca powinien pamiętać, że dla skuteczności oświadczenia o wycofaniu złożonego wypowiedzenia umowy o pracę istotne znaczenie ma właściwe zaadresowanie. Wskazane jest, aby adresatem takiego oświadczenia był sam zainteresowany. W przeciwnym razie może okazać się, że jest ono nieskuteczne. W podobnym tonie wypowiedział się SN w wyroku z 7 marca 2006 r. (I PK 128/05, OSNP 2007 Nr 5-6, poz. 66), stwierdzając, że adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby nawet był to przedstawiciel organizacji związkowej reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.
Wycofanie wypowiedzenia mailem?
W obecnych czasach, wraz z rozwojem różnorodnych środków komunikacji, tradycyjne, wyrażane na papierze, oświadczenia woli odchodzą powoli do lamusa. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca przesyła wypowiedzenie umowy o pracę (oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia) np. za pośrednictwem faksu czy poczty elektronicznej. W świetle obowiązującego prawa taka forma jest jak najbardziej dopuszczalna, przy czym trzeba zwrócić uwagę, że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 2 K.c.).
W tym kontekście warto przywołać też stanowisko SN zaprezentowane w wyroku z 23 listopada 2007 r. (IV CSK 228/07, OSNC-ZD 2008, Nr 3, poz. 88), w którym to wskazano, że przesłanie treści oświadczenia woli faksem spełnia jedynie warunki uprawdopodobnienia za pomocą pisma. W uzasadnieniu do powołanego orzeczenia podkreślono, że oświadczenie woli przesłane faksem może być postrzegane jedynie przez pryzmat „początku dowodu na piśmie”.
Czasami konieczna zgoda pracownika
Jeżeli zdarzy się tak, że pismo o wycofaniu wypowiedzenia umowy o pracę trafi do pracownika po terminie w skazanym w art. 61 § 1 K.c. (czyli później niż oświadczenie woli o wypowiedzeniu), to dla jego skuteczności koniecznie jest spełnienie jeszcze jednego warunku. A mianowicie, pracownik, do którego adresowane jest to oświadczenie musi wyrazić zgodę na zmianę decyzji pracodawcy. Potwierdza to utrwalona już linia orzecznicza (por. uchwała SN z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNCP 1987 nr 10, poz. 156 ), z której wynika, że skuteczne cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy wymaga zgody tego pracownika, nawet jeżeli wcześniej pracownik odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Prawo
-
Lotnisko Chopina w Warszawie - praktyczne wskazówki dla podróżnych
-
Realne korzyści arbitrażu, czyli dlaczego sąd polubowny jest lepszy od powszechnego
-
Odwołane oraz przekierowane loty z powodu mgły. Jakie prawa pasażera i obowiązki przewoźnika?
-
Co nowe prawo komunikacji elektronicznej oznacza dla e-commerce?