eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyCofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie

2010-03-31 10:23

Niezaprzeczalnie stronom umowy o pracę na czas nieokreślony przysługuje prawo do wcześniejszego rozwiązania jej za wypowiedzeniem z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia, który wynika z przepisów K.p. W niektórych przypadkach wypowiedzieć można również umowę zawartą na czas określony. Decyzja w sprawie wypowiedzenia nie jest jednak nieodwołalna- na wycofanie złożonego oświadczenia woli zezwalają bowiem regulacje prawa cywilnego. Przyjrzyjmy się, jak na kwestię cofnięcia wypowiedzenia przez pracodawcę zapatruje się aktualne orzecznictwo.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Przypomnijmy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uzależniony jest zakładowego stażu pracy, którym legitymuje się pracownik i wynosi (art. 36 § 1 K.p.):
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy dotyczy również umowy zawartej na czas określony. Zasadniczo rozwiązuje się ona wraz z upływem terminu, na jaki została zawarta. Ustawodawca przewidział jednak (por. art. 33 K.p.), że w przypadku, gdy strony postanawiają zawrzeć ją na okres przekraczający 6 miesięcy, to mogą wówczas przewidzieć dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Można zmienić zdanie

Decyzja w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę nie musi być jednak- jak już zostało wspomniane we wstępie- ostateczna. Do wypowiedzenia umowy o pracę, jako oświadczenia woli, znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego (na podstawie art. 300 K.p.). Z art. 61 § 1 K.c. wynika natomiast, że wycofanie oświadczenia woli w sprawie rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do zainteresowanego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Skuteczne jest jednak tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dociera do pracownika równocześnie z wypowiedzeniem umowy o pracę lub wcześniej.

Skuteczność cofnięcia złożonego oświadczenia woli zależy więc od tego, w jakim czasie informacja o jego wycofaniu dotarła do jego adresata (pracownika). Jeżeli stało się to wraz z dotarciem informacji o samym wypowiedzeniu stosunku pracy lub też wcześniej, to oświadczenie pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia uznawane jest za skuteczne. Pogląd ten podziela SN, który w uchwale z 23 października 1986 r. (III PZP 62/86, OSNC 1987, Nr 10, poz. 156) stwierdził m.in., że pracodawca może skutecznie cofnąć złożone przez siebie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy do chwili, w której pracownik zapozna się z jego treścią.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: