eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOdmowa podpisania zakresu obowiązków a wypowiedzenie umowy

Odmowa podpisania zakresu obowiązków a wypowiedzenie umowy

2010-03-27 01:10

Pracownik odmawia podpisania nowego zakresu obowiązków. Czy jest to wystarczająca podstawa do rozwiązania umowy o pracę? Sama odmowa podpisania zakresu obowiązków nie uprawnia pracodawcy do wypowiedzenia umowy. Natomiast odmowa podpisania z jednoczesną odmową przyjęcia zakresu obowiązków ustalonego zgodnie z rodzajem pracy, określonym w umowie o pracę, może stanowić już uzasadniona przyczynę wypowiedzenia.

Przeczytaj także: Zakres obowiązków: odmowa podpisania a wypowiedzenie umowy

Zakres obowiązków musi być zgodny z rodzajem umówionej pracy

W umowie o pracę obowiązkowo należy określić rodzaj pracy, którą ma wykonywać pracownik. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków, jednak forma skonkretyzowania szczegółowych obowiązków pracownika nie została sztywno określona. Możliwe jest więc dokonanie tego w osobnym dokumencie, jakim jest zakres obowiązków. Sporządzenie tego dokumentu nie jest jednak obowiązkowe. Zakres sprecyzowanych obowiązków powinien odpowiadać rodzajowi umówionej pracy, określonej w umowie o pracę. Jeżeli zakres obowiązków wykracza poza rodzaj umówionej pracy, pracodawca może wymagać wykonania tych obowiązków, tylko gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Pracownik może bowiem odmówić wykonywania obowiązków, które nie mieszczą się w rodzaju umówionej pracy. Za takie postępowanie pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem stosunku pracy.

Odmowa przyjęcia zakresu obowiązków zgodnego z rodzajem pracy uzasadnia wypowiedzenie

Pracownik nie ma obowiązku podpisywania przekazanego mu zakresu obowiązków. Jeżeli pracodawca konkretyzuje lub aktualizuje obowiązki pracownika w granicach rodzaju pracy określonej w umowie o pracę, pracownik nie może odmówić jego przyjęcia. Przyjęcie do wiadomości zakresu obowiązków nie musi być tożsame z jego podpisaniem. Jeśli więc pracownik akceptuje przekazany mu zakres obowiązków, lecz go nie podpisze, to mimo to pracodawca spełni ciążący na nim obowiązek poinformowania pracownika o jego zakresie obowiązków. W takiej sytuacji najlepiej, aby w celach dowodowych przekazanie zakresu obowiązków następowało w obecności świadka mogącego później potwierdzić ten fakt.

Jeśli natomiast pracownik odmawia nie tylko podpisania zakresu obowiązków, ale także jego przyjęcia, oznacza to w istocie wyrażenie przez pracownika woli nierespektowania w całości tego, co z zakresu czynności wynika.

Odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1997 r., I PKN 77/97, OSNP 1998/3/75).

Odmowa przyjęcia i podpisania przez pracownika zakresu obowiązków nie wydaje się zaś być działaniem zaliczanym do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniającym dyscyplinarne rozwiązanie umowy, dlatego też w opisanej sytuacji pracodawca może jedynie wypowiedzieć umowę.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 1 pkt 1, art. 32 § 1 pkt 3, art. 52 § 1 pkt 1, art. 94 pkt 1, art. 100 § 1 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: