Jak powinna być oznakowana żywność?
2010-03-16 13:22
Przeczytaj także: Czy żywność ekologiczna różni się od zwykłej?
Żywność ekologiczna
Prawo stanowi, że żywność sprzedawana (oznaczona) jako ekologiczna, organiczna lub biologiczna musi pochodzić od producentów, przetwórców i importerów, którzy są zarejestrowani i zaakceptowani przez odpowiednią jednostkę certyfikującą. Wymagane jest także umieszczenie na etykiecie danych jednostki certyfikującej, której podlega producent. Produkty rolnictwa ekologicznego mogą być różnie oznakowane, np. jako „eko” lub „bio”. Powoduje to niestety zamieszanie wśród konsumentów, zwłaszcza w przypadku artykułów wyprodukowanych i oznaczonych w innym kraju.
Przykładowo: produkt naturalny w Austrii oznacza się jako „bio” lub „biologiczny”, w Niemczech jako „eko” lub „ekologiczny”, a w Wielkiej Brytanii jako „organiczny”. Ponadto przedrostek „bio” w różnych krajach ma różne znaczenie – oprócz określania tym mianem produktów ekologicznych, wyraz ten stosuje się również do niektórych produktów mlecznych (np. Bio-Jogurt), które nie posiadają „ekologicznych” certyfikatów. W Unii Europejskiej stosowanie określenia „bio” jako elementu nazwy produktu, nie będącego produktem rolnictwa ekologicznego, zostało obecnie zakazane, etykiety zawierające to określenie powinny być wycofane z rynku do 2005 roku.
Organizmy Genetycznie Modyfikowane
Organizmy Genetycznie Modyfikowane (GMO - Genetically Modified Organisms) są to organizmy (rośliny, zwierzęta), których określone cechy, tj. wielkość, trwałość, masa, kolor, są efektem zewnętrznej ingerencji człowieka. Modyfikacja genetyczna to chemiczna zmiana fragmentów kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA), czyli zmiana jednego lub kilku genów lub wprowadzanie nowego genu, w wyniku czego powstanie nowe białko (nowa cecha). Takie zmiany, dokonane w danym organizmie, zostaną przekazane jego potomkom.
Człowiek zmienia cechy roślin z wielu powodów, między innymi po to, aby tolerowały środki chemiczne do zwalczania chwastów, były bardziej odporne na chwasty lub miały ulepszone cechy, tj. smak, zapach, konsystencję, trwałość oraz zwiększoną wartością żywieniową. Ważną przyczyną jest także osiąganie większych plonów, czyli większej ilości owoców lub warzyw z danej powierzchni uprawnej. Ponadto, modyfikacje genetyczne stosuje się w celu zwiększenia odporności roślin na szkodniki oraz na choroby wywołane owadami i szkodnikami. Do najczęściej modyfikowanych genetycznie roślin zaliczamy: soję, bawełnę i kukurydzę oraz ziemniaki.
Wielu konsumentów ma wątpliwości czy żywność modyfikowana genetycznie jest bezpieczna, dlatego przepisy zobowiązują producenta do umieszczenia na etykiecie informacji o tym, że produkt zawiera GMO - ułatwia to konsumentowi dokonanie świadomego wyboru. Obowiązek znakowania dotyczy również produktów przetworzonych w wysokim stopniu, np. olej otrzymany ze zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy.
Witaminy – symbol zdrowia?
Witaminy są bardzo ważnymi związkami, niezbędnymi dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz wspomagającymi zwalczanie chorób. Jednak zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin są niebezpieczne, zwłaszcza dla osób młodych. Spośród trzynastu witamin, dziewięć rozpuszcza się w wodzie. Są to witaminy: C, B1, B2, B5, B6, B12, PP, H oraz pochodne kwasu foliowego. Witaminy te nie są magazynowane w organizmie, a nadmiar ich usuwany jest wraz z moczem. Nie magazynowanie witamin w organizmie oznacza konieczność ciągłego ich dostarczania wraz z pożywieniem. Pozostałe 4 witaminy (witaminy: A, D, E, K) rozpuszczają się w tłuszczach i są magazynowane w różnych narządach naszego organizmu.
Wiele witamin znajduje się w żywności, szczególnie w owocach i warzywach, które są ich naturalnym źródłem. Niezależnie od tego, niektóre produkty spożywcze są przez producentów sztucznie wzbogacane w witaminy.
Przeczytaj także:
Boże Narodzenie 2024. Jakie produkty spożywcze zdrożały najbardziej?
oprac. : Stowarzyszenie Konsumentów Polskich
Więcej na ten temat:
produkty spożywcze, jakość produktów spożywczych, żywność ekologiczna, żywność, zdrowa żywność, oznakowanie żywności