Tajemnica wynagrodzenia a związki zawodowe
2010-03-16 09:35
Przeczytaj także: Na co wpłynie wyższe wynagrodzenie minimalne w 2010 r.?
W opinii SN zupełnie wystarczająca w tym przedmiocie jest „informacja o zasadach wynagradzania”, obejmująca m.in. dane dotyczące:
- zjawisk gospodarczych występujących w zakładzie pracy,
- kondycji ekonomicznej pracodawcy,
- wysokości wynagrodzeń określonej grupy zawodowej ,
- kształtowania się wynagrodzeń na określonych stanowiskach pracy.
Jak więc widać, informacja o zasadach wynagradzania, którą pracodawca powinien przekazać na żądanie związków zawodowych, jest czym innym niż informacja o wynagrodzeniu danego pracownika- charakteryzuje się bowiem dużo większym stopnień ogólności .
Wyjątkiem od powyższej reguły jest sytuacja, w której pracownik zwraca się do związków zawodowych o pomoc, ponieważ wydaje mu się, że jego interesy w zakresie wynagrodzenia za pracę są zagrożone. Wówczas uzyskanie przez związki informacji na temat wysokości wynagrodzenia tego właśnie pracownika jest w pełni uprawnione, gdyż staje się niezbędne dla prowadzenia działalności związkowej, a pracodawca zobowiązany jest takiej informacji udzielić.
Zasadniczo jednak wysokość wynagrodzenia jest tajemnicą, a co za tym idzie- nie powinna być podawana do wiadomości związków bez uprawnionych powodów oraz zgody zainteresowanego. Pracodawca, który ujawni, ile zarabia pracownik, nie uzyskawszy uprzednio jego przyzwolenia, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. Zdaniem SN, taki krok może stanowić naruszenie dóbr osobistych zatrudnionego, które podlegają ochronie na podstawie art. 23 i 24 K.c.
Użyte przez SN stwierdzenie „może stanowić naruszenie dóbr osobistych” nie jest przypadkowe. Nie można bowiem stanowczo stwierdzić, że ujawnienie wysokości pensji pracownika zawsze godzi w jego dobra osobiste.
W opinii SN, innej ocenie podlega udzielanie informacji o konkretnym wynagrodzeniu w firmie, w której od wielu lat ukształtowana jest w pełni aprobowana przez personel praktyka wypłacania wynagrodzeń w oparciu o powszechnie dostępne listy płac, a innej udzielanie tych informacji w nowo powstałym zakładzie pracy, w którym od początku ukształtowano zasadę (np. poprzez stosowne zapisy w regulacjach wewnątrzzakładowych) nieujawniania sum, które trafiają do zatrudnionych z tytułu wynagrodzenia za pracę.
Jeżeli jednak okaże się, że poprzez ujawnienie wysokości pensji pracownika doszło do naruszenia jego dóbr osobistych, to pracodawca może spodziewać się, że poszkodowany wystąpi do niego z żądaniem naprawienia szkody majątkowej na zasadach ogólnych, wynikających z przepisów K.c. Pracownik ma również prawo domagać się zadośćuczynienia.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl