eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieUsługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

2010-03-09 00:55

Przeczytaj także: Nierzetelni fachowcy karani przez UOKiK


Sposoby zawarcia umowy

Prowadząc ze sprzedawcą negocjacje zmierzające do zawarcia umowy (każdej umowy) należy pamiętać o tym, że umowa jest zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji, tylko jednomyślność w tym zakresie powoduje zawarcie umowy. Dyskutując z profesjonalistą należy więc dojść do porozumienia w każdym punkcie spornym, zarówno tym najistotniejszym (cena, termin realizacji umowy), jak i pozornie mniej istotnym.

Dlatego też umowy z udziałem konsumentów są najczęściej zawierane jako tzw. umowy adhezyjne – umowy przystąpienia. Kontrahent konsumenta (sprzedawca, usługodawca) nie negocjuje treści umowy, ale proponuje tę treść jako obowiązujący wzorzec, który może zostać przez konsumenta przyjęty w całości. Jeśli konsument nie akceptuje tych warunków – nie zawrze umowy z danym sprzedawcą, tylko wybierze inną ofertę rynkową. Dobrym przykładem takiej umowy jest zakup chleba w sklepie, przejazd środkiem komunikacji miejskiej.

Masowość umów o charakterze konsumenckim, które dotyczą najczęściej spraw o charakterze drobnym, ewentualnie są to umowy powtarzalne, powoduje, że profesjonalista rzadko decyduje się na wybór innej drogi zawarcia umowy, chociażby wspomnianych powyżej negocjacji.

Warto jednak próbować, nie należy się krępować ani zadawania pytań, ani podawania własnych propozycji co do warunków umowy – przecież chodzi o nasze pieniądze i nasz interes. W tym jednak przypadku powracamy do zasady ogólnej – negocjujemy, a więc musimy dojść do porozumienia w każdym punkcie, który jest dyskutowany.

Treść umowy, czyli na co zwracać uwagę


Informacje, których usługodawca powinien udzielić konsumentowi przy zawarciu umowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca, który sprzedaje rzecz ruchomą konsumentowi (również usługodawca zawierający umowę o dzieło, której rezultatem jest rzecz ruchoma) powinien udzielić mu stosownych informacji.

Konsumenci zwracają przede wszystkim uwagę na cenę. Cena podawana przez sprzedawcę jest ceną brutto, to znaczy, że musi zawierać wszystkie podatki, opłaty, narzuty. Cena podana jest ostateczną i całkowitą, którą konsument ma uiścić.

PANI KASIA NIE DOPŁACA

Pani Kasia nie musi płacić więcej za wykonanie okien, jeśli produkujący okna po wykonaniu usługi żąda dopłaty, która wcześniej nie była uzgodniona (nie był to warunek umowy). Fakt, że profesjonalista nie doszacował ceny ustalając ją z konsumentem, zasadniczo obciąża tego profesjonalistę.


Oczywiście sprzedawca, a co za tym idzie także usługodawca, dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany nie tylko do podania ceny, ale także do udzielenia kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z dzieła – rzeczy ruchome (ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego). Obowiązuje zasada – konsument ma być tak poinformowany o wszelkich aspektach transakcji i cechach towaru, aby to było dla niego zrozumiałe.

Do informacji, które obowiązkowo muszą być podane konsumentowi należą:
  • nazwa towaru,
  • określenie producenta lub importera,
  • znak zgodności wymagany przez odrębne przepisy,
  • informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • określenie energochłonności towaru, stosownie do jego rodzaju,
  • inne dane wskazane w odrębnych przepisach.

Przeczytaj także: Tutlo z zarzutami UOKiK Tutlo z zarzutami UOKiK

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 10 ... 12

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: