eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

2010-02-23 10:39

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?


4. Przy zwolnieniu konieczna jest opinia bądź zgoda organizacji związkowej

Jeżeli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika organizacji, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni. Jeżeli pracodawca posiada informację, że pracownik nie jest reprezentowany przez zakładową organizację związkową, nie musi zasięgać takiej opinii.

Jeżeli pracownik jest wskazanym imiennie uchwałą zarządu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej lub innym pracownikiem będącym członkiem związku upoważnionym do reprezentowania organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy - do rozwiązania umowy konieczna jest zgoda, a nie tylko opinia zakładowej organizacji związkowej.

5. Jeżeli zwolniony pracownik zgłosi swój powrót do pracy powinien zostać zatrudniony

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. Pracodawca ma obowiązek w takim przypadku skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r. w razie niewykonania obowiązku zatrudnienia przez zakład pracy byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy oraz o odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia się do pracy. Roszczenie o nawiązanie umowy o pracę nie powstaje, jeżeli przyczyna rozwiązania umowy z art.53 §1 kp tj. (niezdolność do pracy) nadal trwa.

Podstawa prawna:
  • art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, § 3, § 5, art.165 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art.32ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854),
  • art. 11 ust. 4 i ust. 5, art. 22ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: