eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWypowiedzenie umowy o pracę: konsultacja związkowa

Wypowiedzenie umowy o pracę: konsultacja związkowa

2010-02-19 11:30

Przeczytaj także: Procedury firmowe a wypowiedzenie umowy o pracę


Zawiadomienie związków musi nastąpić przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia. Odwrócenie kolejności tych czynności czy nawet równoczesne dokonanie wypowiedzenia i poinformowanie o tym fakcie zakładowej organizacji związkowej koliduje z postanowieniami art. 38 § 1 K.p., chociażby nastąpiło to przed datą, którą pracodawca określił jako datę początkową okresu wypowiedzenia (por. wyrok SN z 25 stycznia 1977 r., I PRN 82/76, OSNCP 1977, Nr 10, poz. 192).

Pracodawca, który nie dostosuje się do wyżej przedstawionego trybu, naraża się na zarzut naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Niezachowanie tego trybu może zostać potraktowane przez sąd ulgowo tylko w wypadku, gdyby pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, a przywrócenie do pracy okazałoby się sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (Por. wyr. OSPiUS w Rzeszowie z 7 marca 1975, IP 36/75, Sł. Prac. 1975, Nr 7, str. 33).

Odpowiedź związków

Zgodnie z art. 38 § K.p., jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, ma prawo w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Jak należy liczyć bieg tego terminu?

Ze względu na to, że K.p. nie zawiera stosownych regulacji w tej kwestii należy się poprzez art. 300 K.p. odwołać do przepisów Kodeksu cywilnego. Stosownie do art. 111 K.c., termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli natomiast początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, to przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Bieg pięciodniowego terminu rozpoczyna się zatem w dniu następującym po dniu, w którym związki otrzymały informację o planowanym zwolnieniu pracownika, którego reprezentują, a kończy się z upływem pięciu dni kalendarzowych od tej daty. Jeżeli zatem pracodawca przekaże zawiadomienie np. w czwartek, to termin ustosunkowania się do jego stanowiska upłynie we wtorek.

Należy również pamiętać, że w przypadku, gdy upływ terminu przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, a więc np. w niedzielę, to zostaje on przesunięty na następny dzień roboczy- poniedziałek (por. art. 115 K.c.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: