Jak obliczyć nadgodziny średniotygodniowe?
2010-02-13 01:05
Przeczytaj także: Czy ruchomy czas pracy powoduje nadgodziny?
Jeżeli zatem pracownik w dniu harmonogramowo wolnym od pracy, niebędącym dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, wykonywał pracę w wymiarze 10 godzin, to praca taka w wymiarze pierwszych 8 godzin stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy (rekompensowana wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek), a w wymiarze kolejnych 2 godzin jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy (rekompensowana wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek).
Dla dokładnego określenia kiedy i czy mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy konieczne jest zatem nałożenie faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin na planowane na dany okres rozliczeniowy godziny pracy ujęte w harmonogramie czasu pracy danego pracownika.
3. Różne poglądy PIP i MPiPS
Przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy można obliczyć stosując wzory zaproponowane przez Państwową Inspekcję Pracy lub Ministerstwo Pracy.
Najczęściej praca w dniu wolnym od pracy, w rezultacie której pracownik nie otrzymał rekompensaty w postaci dnia lub czasu wolnego od pracy, powoduje przekroczenie przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy. Taką pracę nadliczbową pracodawca powinien zrekompensować albo czasem wolnym od pracy, albo normalnym wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek za każdą godzinę takiej pracy.
W praktyce powstają jednak problemy z określeniem, kiedy mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. W tym zakresie pomocne są metody wykazywania takiej pracy zaproponowane przez PIP oraz MPiPS.
Według PIP ustalenia liczby godzin nadliczbowych powstałych z tytułu przekroczenia przeciętnie tygodniowych norm czasu pracy dokonuje się w następujący sposób:
- od faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym godzin pracy odejmuje się liczbę godzin pracy planowanych na dany okres rozliczeniowy, jeżeli wynik jest dodatni, to
- od tak uzyskanego wyniku odejmuje się liczbę godzin, które powstały z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowego wymiaru czasu pracy (lub jego przedłużonego wymiaru),
- otrzymana w ten sposób liczba godzin pracy wyraża liczbę godzin nadliczbowych powstałych z tytułu przekroczenia przeciętnie tygodniowych norm czasu pracy.
- od liczby faktycznie przepracowanych godzin w ciągu okresu rozliczeniowego odejmuje się liczbę godzin pracy nadliczbowej wynikającej z tytułu przekroczenia normy dobowej,
- od uzyskanego wyniku należy odjąć iloczyn 8 godzin i liczby dni „wykraczających” poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego, przypadające od poniedziałku do piątku,
- uzyskany wynik należy podzielić przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego.
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy