Pracownicy samorządowi: rozliczanie nadgodzin
2010-02-06 01:12
Przeczytaj także: Praca kierownika a wynagrodzenie za nadgodziny
Za pracę w sobotę – czas wolny lub wynagrodzenieZgodnie z art. 42 § 2 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych*, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Przysługuje mu wówczas w zamian, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze.
Praca pracownika samorządowego w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu innym niż niedziela czy święto zawsze rekompensowana będzie czasem wolnym od pracy w tym samym wymiarze lub wynagrodzeniem bez żadnych dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy ww. ustawy nie rozróżniają pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowo tygodnia pracy od pracy w godzinach nadliczbowych. A zatem przykładowo za 3 godziny pracy w wolną sobotę pracownik samorządowy otrzyma 3 godziny czasu wolnego od pracy.
Za pracę w niedzielę – dzień wolny lub wynagrodzenie z dodatkiem
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownik samorządowy będzie wykonywał pracę nadliczbową w niedzielę lub święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych rozróżniają już bowiem pracę w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta od pracy nadliczbowej wykonywanej w inne „normalne dni”. W przypadku pracy nadliczbowej w niedziele i święta mają zatem w pełni zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, gdyż w ustawie o pracownikach samorządowych nie ma szczególnej regulacji w tym zakresie.
Za pracę nadliczbową w niedziele i święta pracownicy samorządowi powinni więc otrzymać dodatkowy dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (ewentualnie do końca okresu rozliczeniowego), natomiast za pracę w święto – do końca okresu rozliczeniowego. Pamiętaj, że za pracę w niedzielę lub święto należy się pracownikowi cały dzień wolny, bez względu na liczbę faktycznie przepracowanych godzin w tym dniu. Jeśli natomiast nie ma możliwości oddania pracownikom dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto, wówczas przysługuje im, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.
Podstawa prawna:
-
art. 42 § 2 i 4 , art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)
art. 15111 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline