Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński
2010-02-03 10:13
Przeczytaj także: Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownica w ciąży dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie ważne od 5 lipca do 1 sierpnia. Jednak 25 lipca, przed zakładanym terminem porodu, urodziła bliźniaki. Czy w takim przypadku dzień porodu jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego, mimo, że pracownica przebywa w tym dniu na zwolnieniu lekarskim? Nie korzystała ona przed porodem z urlopu macierzyńskiego.Jeżeli pracownica nie wykorzystała przed porodem dopuszczalnej części urlopu macierzyńskiego wówczas pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Od tej chwili pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński i jednocześnie ustaje prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Z tytułu choroby lub macierzyństwa można bowiem otrzymywać tylko jedno ze wskazanych świadczeń.
Moment rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego
Zgodnie z Kodeksem pracy, co do zasady, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, w której pracownica wykorzystała część urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Pracownica może bowiem skorzystać z co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po porodzie przysługuje jej urlop niewykorzystany przed porodem, stosownie do należnego wymiaru. W takim przypadku terminem początkowym urlopu macierzyńskiego będzie dzień, w którym urlop ten został pracownicy udzielony przed porodem. Trzeba jednak zaznaczyć, że skorzystanie z takiego uprawnienia jest dobrowolne (na wniosek pracownicy), a więc pracodawca nie może nakazać pracownicy rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przed porodem.
Zasiłek chorobowy i macierzyński – nie przysługują jednocześnie
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. W opisanym przypadku niezdolność do świadczenia pracy przypadła w okresie ciąży, więc miesięczny zasiłek chorobowy przysługiwał pracownicy w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku. Choć pracownica urodziła dziecko jeszcze w czasie trwania zwolnienia lekarskiego (pobierania zasiłku chorobowego), to z chwilą porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Ustaje bowiem tytuł do pobierania zasiłku chorobowego, który zostaje zastąpiony zasiłkiem macierzyńskim. Dzieje się tak, gdyż osoba uprawniona do pobierania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby czy macierzyństwa nie może jednocześnie pobierać 2 takich świadczeń, a więc zarówno zasiłku chorobowego, jak i macierzyńskiego.
Podstawa prawna:
- art. 180 § 3 i § 4, art. 1831 § 2 Kodeksu pracy,
- art. 8, art. 29 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline