eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony

Zatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony

2010-02-17 09:15

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne z K.p. nie dla nauczyciela


W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie zdoła uzyskać przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, można z nim zawrzeć następną umowę o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się wówczas do czasu uzyskania niezbędnego przygotowania pedagogicznego.

…oraz w razie, gdy wymaga tego organizacja nauczania

Zawarcie umowy terminowej dopuszczalne jest także z (por. art. 10 ust. 7 KN):
  • osobą rozpoczynającą pracę w szkole,
  • nauczycielem kontraktowym,
  • nauczycielem dyplomowanym,
  • nauczycielem mianowanym.

-w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego.

W powyższych przypadkach strony nauczycielskiego stosunku pracy mogą z góry ustalić termin jego zakończenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby moment rozwiązania umowy został wyznaczony poprzez wskazanie zdarzenia, które spowoduje rozwiązanie umowy (np. powrót zastępowanego nauczyciela po chorobie lub zakończeniu urlopu wychowawczego).

Użyte przez ustawodawcę pojęcie „potrzeby wynikającej z organizacji nauczania” uzasadniającej zatrudnienie na czas określony należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły, a nie do wykształcenia czy umiejętności nauczyciela. Dlatego pojęcie to obejmuje m.in. liczbę klas, rodzaj przedmiotów, liczbę godzin, lekcyjnych oraz etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły, a nie kwalifikacje zawodowe kandydata do pracy, a w szczególności możliwość doboru nauczyciela o pożądanych właściwościach przy spełnieniu przez niego wymogów formalnych (por. wyrok SN z 5 września 1997 r., I PKN 226/97, OSNAPiUS 1998, Nr 11, poz. 328).

Jeżeli chodzi natomiast o zastępstwo nieobecnego nauczyciela, to zdaniem SN (por. wyrok z 1 lipca 1998 r., I PKN 222/98, OSNP 1999, Nr 15, poz. 483) występuje ono w przypadku czasowej nieobecności, związanej z okresowym zwolnieniem od pracy i przewidywanym powrotem do jej wykonywania. W uzasadnieniu do powołanego wyroku podkreślono również, że potrzeba zapewnienia zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie musi całkowicie odpowiadać ani wymiarowi czasu pracy nieobecnego nauczyciela, ani też dotyczyć całego okresu jego nieobecności.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: