eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPraca 2 razy w tej samej dobie a godziny nadliczbowe

Praca 2 razy w tej samej dobie a godziny nadliczbowe

2010-02-02 12:15

Przeczytaj także: Obowiązki pracownika: przestrzeganie czasu pracy


2. Rozpoczęcie pracy dwa razy w tej samej dobie przeważnie spowoduje pracę nadliczbową

Doba pracownicza to 24 kolejne godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jedynie pracownicy zatrudnieni w systemie przerywanego czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w danej dobie pracowniczej 2 razy. Taka organizacja czasu pracy może być również uzasadniona koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej lub ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. W innych przypadkach powtórne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej jest niedopuszczalne oraz stanowić może nieuzasadnioną pracę w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z powyższym pracodawca nie ma prawnej możliwości ustalania harmonogramu czasu pracy pracownika w taki sposób, aby w danym dniu rozpoczynał on pracę o wcześniejszej godzinie niż w dniu poprzednim. Nie ma zaś prawnych przeciwwskazań, aby praca w kolejnym dniu rozpoczynała się później niż dnia poprzedniego.

Z powyższego zatem wynika, iż w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna pracę np. w środę o godzinie 10.00, doba pracownicza rozpoczynająca się w tym dniu trwa od godziny 10.00 w środę do godziny 10.00 w czwartek (obejmuje 24 kolejne godziny). Jeśli więc pracownik taki rozpocząłby pracę w czwartek o 6.00, to praca ta w części przypadającej między godziną 6.00 i 10.00 przypadałaby jeszcze na dobę środową, a co za tym idzie, w środę pracownik świadczyłby pracę przez 13 godzin. Godziny pomiędzy 6.00 a 10.00 stanowią zatem pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z naruszenia przepisów o dobie pracowniczej. Za taką pracę pracownik ma alternatywnie prawo do wynagrodzenia powiększonego o 50% dodatek albo do czasu wolnego od pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 3 pkt 1, art. 151 § 1, art. 1511 § 1, art. 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: