eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieOgólne bezpieczeństwo produktów

Ogólne bezpieczeństwo produktów

2010-02-08 10:40

Przeczytaj także: Polska dba o bezpieczeństwo produktów


Natomiast dystrybutor (sprzedawca) jest zobowiązany działać z należytą starannością w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów, w szczególności przez niedostarczanie produktów, o których wie lub o których, zgodnie z posiadanymi informacjami i doświadczeniem zawodowym, powinien wiedzieć, że nie spełniają one wymagań bezpieczeństwa. Ma także obowiązek przyjmować od konsumentów informacje o zagrożeniach powodowanych przez produkty i przekazywać je niezwłocznie producentom oraz Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Pamiętaj, że sprzedawca jest zobowiązany:
  • zapewnić w miejscu sprzedaży warunki techniczno-organizacyjne, które umożliwią konsumentowi dokonanie wyboru produktu - sprawdzenie jego jakości, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów.
  • wydać z produktem wszystkie elementy jego wyposażenia oraz instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty wymagane przez przepisy prawa.
Także informacje podawane przez sprzedawcę i dokumenty dotyczące produktu powinny być sporządzone w języku polskim lub w powszechnie zrozumiałej formie graficznej.


Co zrobić, jeśli bezpieczeństwo produktu budzi nasze wątpliwości?


W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa kupowanego produktu można skontaktować się z Inspekcją Handlową (IH) lub zajrzeć do prowadzonych przez Prezesa UOKiK rejestrów: rejestru produktów niebezpiecznych oraz rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami. Warto dodać, że IH i Prezes UOKiK nie odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich produktów, przykładem są kosmetyki (Państwowa Inspekcja Sanitarna) lub wyroby budowlane (organy nadzoru budowlanego).

Produkt uznany za niebezpieczny nie może być w sprzedaży, gdyby jednak ktoś znalazł taki produkt na rynku - winien zawiadomić Inspekcje Handlową lub UOKiK. Zawiadomienie ma na celu spowodowanie wycofania towaru oraz ew. ustalenie osób odpowiedzialnych. Za wprowadzenie do obrotu produktu niebezpiecznego grożą wysokie kary administracyjne.

Sprawdź czy Twój produkt jest bezpieczny!
Informacje zawarte w rejestrze są publicznie dostępne. Rejestr jest udostępniony na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: www.uokik.gov.pl

Ponadto informacje dotyczące bezpieczeństwa produktów można uzyskać dzwoniąc do Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK, tel.: (022) 55 60 390


Warto wiedzieć, iż niezależnie od polskiego rejestru produktów niebezpiecznych istnieje również europejski system wymiany informacji o produktach stwarzających zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa konsumentów – RAPEX. Ułatwia on pracę organom nadzoru rynku państw członkowskich UE. Cotygodniowe raporty obejmujące informacje o produktach niebezpiecznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej dostępne są na stronie Komisji Europejskiej:

Jakie kompetencje mają wybrane instytucje państwowe?


Nad bezpieczeństwem produktów czuwają organy nadzoru rynku. W zakresie ogólnego bezpieczeństwa produktów organem sprawującym nadzór jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Swoje zadania wykonuje przy pomocy Inspekcji Handlowej.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: