Ogólne bezpieczeństwo produktów
2010-02-08 10:40
© fot. mat. prasowe
Za bezpieczeństwo towarów wprowadzonych na rynek odpowiada bezpośrednio zarówno producent (importer), jak i dystrybutor (sprzedawca). Bezpieczeństwu służą też przepisy prawne, za przestrzeganie których odpowiadają instytucje państwowe. Mimo to, zdarza się, że na rynek trafiają produkty niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich grup produktów, od RTV i AGD począwszy, na meblach i zabawkach kończąc. Brak bezpieczeństwa może wynikać nie tylko z nieprawidłowej budowy czy materiału, z jakiego wykonany jest produkt, ale także z jego wadliwego oznakowania, złej instrukcji lub jej braku, bądź nienależytej informacji udzielonej przez producenta/sprzedawcę.
Przeczytaj także: Polska dba o bezpieczeństwo produktów
Mamy prawo czuć się bezpiecznie
Każdy z oferowanych konsumentowi produktów podlega jednemu z dwóch systemów – systemowi oceny zgodności wyrobów z zasadniczymi wymaganiami oraz systemowi ogólnego bezpieczeństwa produktów. Pierwszy znajdzie zastosowanie wówczas, kiedy istnieją szczegółowe przepisy z zakresu bezpieczeństwa (np. określone rozporządzenia), drugi – kiedy takich specyficznych regulacji nie uchwalono.
Bezpieczeństwo takiego sprzętu, jak radia i telewizory, komputery, elektryczne artykuły gospodarstwa domowego, zabawki czy środki ochrony indywidualnej (kaski, koła ratunkowe, kamizelki odblaskowe) prawo traktuje w sposób szczególny i wszystkie one objęte są systemem oceny zgodności. Producent wytwarzając jakikolwiek produkt z tej grupy, robi to w oparciu o jednolite w całej Unii Europejskiej, szczególne procedury bezpieczeństwa. Po wytworzeniu, ma obowiązek przebadania wyrobu, wystawienia odpowiedniej dokumentacji i potwierdzenia na produkcie lub opakowaniu, iż dany produkt został wytworzony zgodnie z zasadniczymi wymaganiami. Potwierdzeniem przeprowadzenia procedury jest oznakowanie CE.
System oceny zgodności ma za zadanie eliminować zagrożenia stwarzane przez produkty dla życia lub zdrowia użytkowników i konsumentów oraz mienia, a także zagrożenia dla środowiska. Oznakowanie CE nie jest jednak znakiem bezpieczeństwa, znakiem jakości, ani nie oznacza, że produkt wytworzono w Unii Europejskiej. Jest to oświadczenie producenta, że produkt spełnia wymagania określone w przepisach.
Jeśli bezpieczeństwo określonego towaru nie jest regulowane przez specyficzne regulacje (tak jest np. w przypadku mebli, nieelektrycznych artykułów gospodarstwa domowego, odzieży) – przedsiębiorcy mają obowiązek wprowadzać na rynek produkty zgodne z ogólnymi wymaganiami bezpieczeństwa. Bez względu zatem na reżim prawny – wszystkie produkty oferowane konsumentom muszą być bezpieczne.
Jak rozpoznać produkty bezpieczne?
Produktem jest każda rzecz ruchoma, przeznaczona do użytkowania przez konsumentów a nawet taka, która nie jest przeznaczona dla konsumentów, ale zachodzi prawdopodobieństwo, że może być przez nich używana. Może to być rzecz nowa lub używana (także naprawiona lub regenerowana). Konsument może produkt kupić, ale może też dostać go nieodpłatnie od producenta lub dystrybutora, również w ramach świadczenia usługi. W każdym z tych przypadków produkt musi być bezpieczny.
Konsumentem jest użytkownik produktu - osoba fizyczna, dokonująca zakupu (odbioru) produktu w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową.
Produkt bezpieczny to produkt, który nie stwarza dla konsumentów żadnego zagrożenia lub stwarza znikome zagrożenie. Oceniając stopień zagrożenia, bierze się pod uwagę typowe sytuacje, w jakich taki produkt bywa używany. Produkty dostępne na rynku mają gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa z punktu widzenia ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
Przeczytaj także:
Wadliwe produkty: nowe przepisy o ochronie konsumentów przyjęte
oprac. : Stowarzyszenie Konsumentów Polskich
Więcej na ten temat:
bezpieczeństwo produktów, produkty niebezpieczne, wadliwe produkty, prawa konsumentów, ochrona konsumentów