eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUmowa o pracę: wynagrodzenie nie obejmuje ekwiwalentu

Umowa o pracę: wynagrodzenie nie obejmuje ekwiwalentu

2010-01-28 09:14

Rozważmy następującą sytuację: z postanowień przedłożonej pracownikowi do podpisania umowy o pracę wynikało, że ustalone wynagrodzenie obejmuje również ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. To wzbudziło wątpliwości zatrudnianego, pracodawca twierdził jednak, że nie istnieją żadne przesłanki, które czyniłyby taki zapis niedopuszczalnym. Czy należy przyznać mu słuszność?

Przeczytaj także: Umowa o pracę może być korzystniejsza niż regulamin

Przede wszystkim należy przypomnieć, że ekwiwalent pieniężny za urlop jest świadczeniem wypłacanym pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach, jako odstępstwo od jednej z głównych zasady urlopowych, zgodnie z którą urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze. Stosownie do art. 171 K.p., przysługuje on wówczas, gdy zatrudniony z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w całości lub w części. A zatem, z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop (por. wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 336/00, OSNP 2003, Nr 1, poz. 14).

Warto też pamiętać, że prawo do wypoczynku jest niezbywalne. Pracownik nie może skutecznie zrzec się prawa do ustawowo zagwarantowanego wypoczynku ani w samej umowie o pracę, ani w inni sposób podczas jej trwania (por. wyrok SN z 7 lutego 1967 r., I PR 53/67, OSPiKA 1967, Nr 12, poz. 287).

Wyjątkowość świadczenia, jakim jest ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oraz niezbywalność prawa do tego urlopu sprawiają, że strony nie mogą zastrzec w treści umowy o pracę, że wynagrodzenie będzie obejmować ekwiwalent za urlop. Założenie takie prowadziłoby do sytuacji, w której pracownik już zawierając umowę o pracę zrzekałby się urlopu i godził na wypłatę ekwiwalentu. Analogiczny pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z grudnia 2006r. (III Apa176/05).

W uzasadnieniu do wspomnianego wyroku skład orzekający podkreślił, że art. 152 § 2 K.p. statuujący zakaz zrzeczenia się prawa do urlopu jest regulacją bezwzględnie obowiązującą. W praktyce oznacza to, że stosowanie tego przepisu nie może być wyłączone wolą stron układających kontrakt. Z całą zatem pewnością pracodawca nie ma prawa określić w umowie, że wynagrodzenie należne pracownikowi obejmuje również ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i uwolnić się tym samym z obowiązku wypłaty tegoż świadczenia po ustaniu stosunku pracy.

Reasumując, wspomniany we wstępie pracodawca niewątpliwie nie miał racji. Bezwzględna zasada dotycząca zakazu rezygnacji z urlopu wypoczynkowego oraz ścisłe powiązanie ekwiwalentu za urlop z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy sprawiają, że ustalone w umowie o pracę wynagrodzenie nie może obejmować również ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: