eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZakaz konkurencji: rażąco wysoka kara umowna

Zakaz konkurencji: rażąco wysoka kara umowna

2010-01-26 09:11

Jeżeli umowa o zakazie konkurencji przewiduje karę umowną za jego naruszenie, to pracownik może się spodziewać, że za nielojalność wobec ekspracodawcy przyjdzie mu słono zapłacić. Wysokość kary nie może być jednak rażąca.

Przeczytaj także: Kara umowna w umowie o zakazie konkurencji

Zagadnienia dotyczące zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy podlegają regulacjom zawartym w art. 1012 K.p. W myśl tego przepisu, strony mogą podpisać umowę, w której treści ustalą, że pracownik po rozwiązaniu umowy o pracę zobowiązany jest nie podejmować działań konkurencyjnych wobec działalności byłego szefa. Istotną sprawą jest pamiętać, że krąg osób, z którymi można zawrzeć tego rodzaju umowę, ogranicza się tylko i wyłącznie do pracowników posiadających styczność ze szczególnie istotnymi informacjami, których wydostanie się z firmy mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Nieodzownym elementem treści omawianej tu umowy jest ustalenie wysokości odszkodowania należnego pracownikowi za niepodejmowanie działalności konkurencyjnej. W razie naruszenia zakazu konkurencji pracodawca ma prawo dochodzić:
  • zwrotu pieniędzy wypłaconych tytułem odszkodowania,
  • naprawienia szkody poniesionej w wyniku nielojalności pracownika.

To drugie może jednak okazać się kłopotliwe- niejednokrotnie zdarza się, że wysokość szkody jest najzwyczajniej w świecie trudna do oszacowania. Dlatego też, umowy antykonkurencyjne coraz częściej zawierają zapisy przewidujące kary umowne za złamanie ich postanowień.

Kara umowna w treści umowy o zakazie konkurencji jest rozwiązaniem zaczerpniętym z przepisów prawa cywilnego. Przepisy K.p. nie statuują bowiem zasad, na jakich powinien ponosić odpowiedzialność pracownik, który naruszył obowiązujący go po zakończeniu zatrudnienia zakaz konkurencji. Jest to o tyle zasadne, że art. 1 K.p. stanowi, iż Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a osoba związana umową antykonkurencyjną obejmującą okres po ustaniu stosunku pracy pracownikiem już de facto nie jest.

Dlatego też, znajduje tu zastosowanie art. 483 K.c. (w zw. z art. 300 K.p.), zgodnie z którym strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kary umownej) .

Możliwość stosowania zapisów o karze umownej w umowie o zakazie konkurencji, chociaż początkowo negowana, ostatecznie znalazła akceptację w orzecznictwie. I tak np., w orzeczeniu z 5 kwietnia 2005 r. (I PK 196/04, OSNP 2005, Nr 22, poz. 354) SN potwierdził, że w umowie o antykonkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek naruszenia przez byłego pracownika zakazu konkurencji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: