Alkohol w pracy a zwolnienie dyscyplinarne
2010-01-16 01:21
Przeczytaj także: Badanie alkomatem w zakładzie pracy jest już możliwe
W związku z tym, jeśli prowadzenie pojazdu stanowi podstawowy element zatrudnienia pracownika, w takiej sytuacji można uznać, iż popełnienie wskazanego w pytaniu przestępstwa uzasadnia dyscyplinarne rozwiązanie umowy. W tym przypadku, jeśli przedstawione fakty w sposób oczywisty wskazują na popełnione przez pracownika przestępstwo, pracodawca na zwolnienie pracownika ma miesiąc, od momentu uzyskania tych informacji. Jeśli przestępstwo nie byłoby oczywiste, w takiej sytuacji pracodawca powinien zaczekać na prawomocny wyrok sądu i zwolnić pracownika w tym trybie w ciągu 1 miesiąca od uzyskania tych informacji.
Zdaniem SN: Także bez szkody można zwolnić dyscyplinarnie
Popełnienie przez pracownika przestępstwa może uniemożliwiać jego dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku także wówczas, gdy nie było dokonane na szkodę pracodawcy, jeżeli rodzaj przestępstwa ma związek z charakterem zatrudnienia pracownika. (Wyrok Sądu najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 668/98, OSNAPiUS 2000, nr 11, poz. 429)
4. Za utratę prawa jazdy - również można zwolnić dyscyplinarnie
Jeśli zatrzymanie przez policję miało miejsce po godzinach pracy (za zgodą pracodawcy) albo w czasie pracy, a pracodawca nie rozwiązał z pracownikiem umowy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych w określonym terminie, możliwe jest dyscyplinarne rozwiązanie umowy z powodu zawinionej utraty uprawnień. W tym przypadku konieczne jest jednak, aby pracownik był zatrudniony na stanowisku kierowcy. Tylko bowiem w tym przypadku można mówić o utracie uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Aby z tego powodu rozwiązać z pracownikiem umowę, konieczne jest wydanie prawomocnego orzeczenia sądowego, w którym znajdzie się zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii, w której pracownik prowadzi samochód w firmie. Zgodnie z przepisami prawa karnego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia samochodu, gdy sprawca został zatrzymany prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości.
Pracodawca musi zatem poczekać na wydanie wyroku sądowego. Wyrok ten musi być prawomocny, czyli taki, którego nie można już zaskarżyć w zwykłym trybie, np. apelacją. Nie wystarczy zatem sama informacja, że w sądzie zapadł wyrok orzekający o zakazie prowadzenia pojazdów, konieczne jest sprawdzenie, czy ten wyrok jest już prawomocny. Od chwili, kiedy pracodawca dowie się o prawomocności wyroku, należy liczyć miesięczny termin na dokonanie zwolnienia dyscyplinarnego. W kwestii rozwiązania dyscyplinarnego umowy o pracę z powodu utraty uprawnień do wykonywania pracy wypowiedział się Sąd Najwyższy.
Zdaniem SN: Utrata uprawnień do wykonywania pracy - musi być z winy pracownika
Utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracownik zostanie pozbawiony tych uprawnień z własnej winy, wskutek naruszenia obowiązków pracowniczych, dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa. Decyduje w tym wypadku nie sam czyn zawiniony przez pracownika, lecz stwierdzenie jego skutków w sferze uprawnień zawodowych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 października 1984 r., I PRN 142/84, OSNCP 1985/7 poz. 99).
Przeczytaj także:
(Nad)używanie alkoholu w czasie pracy
oprac. : Portal Kadrowy