eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop macierzyński i ojcowski w 2010r.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2010r.

2010-01-11 13:04

Przeczytaj także: Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim


Od 1.1.2010 r. został też wprowadzony dodatkowy urlop na warunkach macierzyńskiego. Przysługuje pracownikowi, który przyjął minimum jedno dziecko na wy¬chowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem zastępczej zawodowej, niespokrewnionej z dzieckiem.

Urlop na warunkach macierzyńskiego można wykorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat, albo nie dłużej niż do ukończenia 10 lat - na dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym. Maksymalny wymiar tego urlopu skracamy zatem o okres, który przypadałby po ukończenia przez dziecko odpowiednio 7 lub 10 lat. Dotyczy to również dodatkowych urlopów na warunkach macierzyńskiego.

Podwładny, który przyjął na wychowanie dziecko przed ukończeniem podanych granic wieku, ma jednak zawsze prawo do minimum 9 tygodni urlopu na warunkach macierzyńskiego i ewentualnie – ponad ten wymiar - dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego, na swój wniosek.

Przykład:
Pan Jan przyjął na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka mającego 6 lat 11 miesięcy. Należy mu się 9 tygodni urlopu na warunkach macierzyńskiego, a po jego zakończeniu może wykorzystać dodatkowy urlop na warunkach macierzyńskiego.

fot. mat. prasowe

Wymiary dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego


Do dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego stosujemy odpowiednio art. 180 § 7, art. 1821 § 2-5 i art. 1831 § 1 KP odnoszące się do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wszelkie zasady udzielania obydwu rodzajów urlopów są zatem takie same.

Dodatkowy urlop macierzyński może także wykorzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko, gdy pracownica-matka:
  • zrezygnowała z dalszej części podstawowego urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach po porodzie, a ojciec skonsumował podstawowy urlop macierzyński,
  • skończyła już podstawowy urlop macierzyński.
W ostatnim wypadku zatrudniony powinien podać we wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego termin zakończenia podstawowego przez matkę. Ma to istotne znaczenie, gdyż dodatkowy urlop macierzyński można odebrać bezpośrednio po wyczerpaniu podstawowego.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: