Urlop macierzyński i ojcowski w 2010r.
2010-01-11 13:04
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim
Nowości już wdrożone od 1.1.2009 r. to przede wszystkim:- wydłużenie urlopów macierzyńskich,
- odniesienie długości tych urlopów do liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie w znacznie szerszy sposób niż do końca 2008 r.,
- oderwanie długości urlopu od tego, czy jest to pierwszy czy już kolejny poród kobiety.
Dalsze modyfikacje, które zaczęły obowiązywać od 1.1.2010 r., to dodatkowe urlopy macierzyńskie i urlop ojcowski. Rozwiązania te są całkowitym novum w naszym prawie. Nie tylko rozszerzają znacznie uprawnienia pracownicze, ale dają także zatrudnionym możliwość wyboru, czy skorzystać z urlopu.
Podstawowy urlop macierzyński jest obligatoryjny. Kobieta może zrezygnować z niego dopiero po pewnym czasie po porodzie, gdy spełni dodatkowe przesłanki. O wykorzystaniu dodatkowego urlopu decyduje już jednak swobodnie. Urlop ojcowski też nie został narzucony jako obowiązkowy, lecz jako możliwość, po którą ojciec dziecka ma prawo sięgnąć w celu włączenia się w pełniejszą opiekę nad nim.
1. Dodatkowy urlop macierzyński i na warunkach macierzyńskiego
Od 1.1.2010 r. pracownica ma możliwość podjęcia decyzji o wydłużeniu urlopu – zarówno macierzyńskiego, jak i na warunkach macierzyńskiego – w celu wykorzystania dodatkowego urlopu w maksymalnym docelowym wymiarze:
- do 6 tygodni – w razie urodzenia jednego dziecka,
- do 8 tygodni – w razie urodzenia dwójki lub więcej dzieci.
Wskazane wymiary zaczną obowiązywać dopiero od początku 2014 r. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowych rozwiązań stopniowo.
fot. mat. prasowe
oprac. : Marek Rotkiewicz / Beck Info Biznes