Układ zbiorowy pracy a dane o sytuacji ekonomicznej
2010-01-11 09:41
Przeczytaj także: Reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa
Co muszą wiedzieć związki?Zgodnie z art. 2414 § 1 K.p., pracodawca jest obowiązany udzielić przedstawicielom związków zawodowych prowadzącym rokowania informacji o swojej sytuacji ekonomicznej w zakresie objętym rokowaniami i niezbędnym do prowadzenia odpowiedzialnych rokowań. Obowiązek ten wiąże się z inną powinnością informacyjną, która wynika z ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.). Stosownie bowiem do art. 28 powołanej ustawy, pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.
Obowiązek udostępniania związkom danych, o których mowa w art. 2414 § 1 K.p., stanowi przejaw prowadzenia rokowań w dobrej wierze (por. art. 2413 § 1 K.p.) i dotyczy w szczególności informacji objętych sprawozdawczością Głównego Urzędu Statystycznego- w myśl art. 30 ustawy z 29 czerwca 1995 r. statystyce publicznej, przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazywania do GUS informacji i danych statystycznych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników. Chodzi tu m.in. o miesięczne i roczne sprawozdania o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe.
Czego nie można ujawniać?
Ustawodawca wymaga, aby związki zawodowe nie ujawniały uzyskanych od pracodawcy informacji, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa (por. art. 2414 § 2 K.p.). Stosownie do art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1503 ze zm.) za tajemnicę przedsiębiorstwa uważa się nieujawnione do wiadomości publicznej:
- informacje techniczne,
- informacje w zakresie technologii,
- informacje organizacyjne przedsiębiorstwa lub
- inne informacje posiadające wartość gospodarczą.
Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa skutkuje odpowiedzialnością karną. W myśl art. 23 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji: ten, kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, wyrządzając tym samym poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl