Fuzje i przejęcia: zadania doradcy prawnego
2010-01-06 12:47
Przeczytaj także: Nowelizacja KSH pozytywnie wpłynie na rynek M&A
Ochrona tajemnic przedsiębiorstwa w due diligence
Jak wskazuje praktyka, często spółka musi przejść przez badanie due diligence więcej niż jeden raz. Nie zawsze udaje się bowiem zakończyć negocjacje już z pierwszym inwestorem i proces sprzedaży jest powtarzany z kilkoma zainteresowanymi podmiotami. Wobec tego szczególne znaczenie ma ochrona tajemnic przedsiębiorstwa. W tym celu przed przystąpieniem do badania, przyjęte jest zawarcie umowy o poufności, która reguluje zakres i zasady dostępu do informacji o spółce oraz sposób postępowania z nimi także po zakończeniu procesu (np. poprzez zawarcie obowiązku zwrotu lub zniszczenia udostępnionych informacji).
Przebieg due diligence
Doradca prawny może także pośredniczyć w kontakcie z przedstawicielami inwestora. Takie rozwiązanie pozwala kadrze zarządzającej sprzedawanej spółki skoncentrować się na normalnej, bieżącej działalności spółki i nie poświęcać czasu na kwestie techniczne.
Negocjacje i przygotowanie dokumentów
Istotnym zadaniem doradcy prawnego w procesach M&A jest uczestnictwo w negocjacjach z inwestorem i przygotowanie dokumentacji. Umowa z inwestorem jest często zawierana z perspektywą kilku lub więcej lat i bywa najważniejszą transakcją w życiu właścicieli. Odpowiedzialność sprzedającego wobec inwestora, zapewnienie sobie odpowiednich praw wspólnika lub opcji wyjścia ze spółki na korzystnych warunkach, stanowią najważniejsze elementy kontraktu. Aby transakcja przyniosła założone korzyści, skorzystanie z doradców, których wiedza i doświadczenie może takie ryzyko zminimalizować, będzie naturalnym wyborem.
Oferta publiczna
Zdarza się, że w wyniku zmiany warunków rynkowych, akcjonariusze decydują o innej ścieżce rozwoju, np. wybierając publiczną ofertę akcji spółki. Proces wprowadzania akcji na giełdę – mimo że różni się od przygotowań do transakcji M&A – także wymaga prześwietlenia działalności spółki i opisania jej w prospekcie emisyjnym wraz z czynnikami ryzyka. W takim przypadku dokumentacja zebrana na potrzeby due diligence pozwala znacząco przyspieszyć przygotowanie prospektu i ofertę akcji.
Przy rosnącej konkurencji projektów oferowanych do wyboru inwestorom, na powodzenie transakcji M&A często decydujący wpływ ma krótki czas oraz sprawność jej realizacji. Przygotowanie sprzedających i samej spółki do przeprowadzenia procesu – poza efektami wymiernymi ekonomicznie – świadczy również o jakości zarządzania, które może być traktowane jako element oceny przedsiębiorstwa w transakcji.
Autor: Szymon Skiendzielewski, radca prawny, Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ)
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: dlaczego firmy interesują się transakcjami M&A?
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, zadania doradcy, doradca prawny, zakres obowiązków doradcy, rynek fuzji i przejęć, due diligence