eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZmiany w kodeksie pracy

Zmiany w kodeksie pracy

2004-05-09 01:46

Przeczytaj także: Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.


Co grozi za dyskryminację? Pracownikowi, który zdoła udowodnić, że był dyskryminowany, należy się odszkodowanie. Jak wysokie? Nie niższe niż pensja minimalna (czyli 824 zł brutto). Maksymalna kwota odszkodowania nie została określona.

A co z molestowaniem seksualnym? To też przejaw dyskryminowania - chodzi o molestowanie "werbalne, pozawerbalne oraz fizyczne". Co to oznacza? Są to: propozycje o charakterze seksualnym (szczególnie szantaż), obraźliwe komentowanie czyjegoś ubioru, wyglądu, niedwuznaczne spojrzenia, gesty i wreszcie dotyk (np. poklepywanie).

Pracodawca musi też przeciwdziałać mobbingowi. Co to takiego? Niestety, kodeksowa definicja jest dość skomplikowana - wedle niej mobbing "polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika", co "wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej". Chodzi także o celowe "poniżanie lub ośmieszanie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników". Mobbing może przejawiać się np. w nadmiernym krytykowaniu, złośliwych żartach, przerywaniu wypowiedzi, pomijaniu przy nagrodach itp.

Uwaga! Aby doszło do mobbingu, pracownik musi być szykanowany "systematycznie" i "przez dłuższy czas" (to ocenia sąd).

Mobberem (czyli sprawcą mobbingu) może być przełożony, koledzy, a nawet podwładni. Pracownik, który z tego powodu ucierpiał na zdrowiu, ma prawo dochodzić odszkodowania od pracodawcy (nawet wtedy, gdy przełożony osobiście go nie szykanował, ale tolerował mobbing). Pracownikowi należy się też odszkodowanie, gdy z powodu mobbingu zwolnił się z pracy (nie może ono być niższe niż pensja minimalna 824 zł brutto, maksymalna kwota też nie została określona).

POZOSTAŁE ZMIANY

Na pracodawcę zostaje nałożony obowiązek organizowania pracy zatrudnianych osób tak, by możliwie najbardziej ograniczyć jej uciążliwość, a zwłaszcza monotonność. Pracownicy muszą być informowani o możliwości zatrudnienia nowych osób, a pracowników zatrudnionych na czas określony - o wolnych miejscach pracy.

ZMIANY PO 1 MAJA 2004

UMOWY CZASOWE

Trzecia umowa zawarta na czas określony musi być zawarta na czas nieokreślony. Jednak jeśli w trakcie obowiązywania umowy na czas określony będzie miało miejsce przedłużenie okresu wykonywania takiej pracy, zostanie to potraktowane tak, jakby została zawarta nowa umowa na czas określony. Przepis ten nie obejmuje umów o zastępstwo oraz prace dorywcze, sezonowe i wykonywane cyklicznie.
Wchodzą w życie przepisy o warunkach zatrudnienia pracowników z państw Unii Europejskiej skierowanych do pracy w Polsce.

DZIECI W PRACY

Pojawią się także zmiany w zakresie zatrudniania dzieci do 16 roku życia. Od maja mogą one wykonywać pracę tylko za zgodą rodziców lub opiekunów i inspektora pracy oraz wyłącznie w ramach działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej. Praca ta nie może zagrażać ich życiu, zdrowiu, rozwojowi i przeszkadzać w nauce.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Aldona Klimkiewicz / MostWanted! MostWanted!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: