Rynek telekomunikacyjny a interesy konsumentów
2010-01-12 10:18
Przeczytaj także: Firmy a rynek telekomunikacyjny 2008
Rynek usług dostępu szerokopasmowego do sieci Internet w Polsce zdominowany jest przez siedmiu operatorów telekomunikacyjnych. Trzech z nich (TP S.A., Netia S.A. i Dialog S.A.) to przedstawiciele rynku telefonii stacjonarnej, natomiast czterech pozostałych (UPC Sp. z o.o., VECTRA S.A., Multimedia Polska S.A. i Aster City Cable Sp. z o.o.) to najwięksi w Polsce dostawcy usług telewizji kablowej. Podobnie, jak w przypadku telefonii stacjonarnej, pomimo coraz większej liczby dostawców Internetu na rynku, Telekomunikacja Polska zachowuje wysokie udziały rynkowe.
fot. mat. prasowe
Krajowy urząd regulacyjny
Organem regulacyjnym rynku telekomunikacyjnego jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Prezes UKE) powołany w 2000 roku jako Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Prezes UKE działa obecnie na podstawie dwóch aktów prawnych:
-
ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 171, poz. 1800
z późn. zm.), - ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm.).
- kontrola cenników i regulaminów świadczenia usług - przedsiębiorca wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej (jest nim Telekomunikacja Polska S.A.) jest zobowiązany do przedkładania Prezesowi UKE projektu cennika usługi powszechnej,
- rozstrzyganie sporów międzyoperatorskich,
- analiza i ocena funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego,
- uczestnictwo w pracach legislacyjnych i przedkładanie własnych propozycji rozwiązań prawnych.
W maju 2006 roku Prezes UKE wprowadził nową ramową ofertę określającą warunki zawierania przez Telekomunikację Polską z innymi operatorami umów dzierżawy łączym telekomunikacyjnych. Oferta dotyczyła dostępu do tzw. lokalnej pętli abonenckiej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych (Bitstream Access - BSA). Obniżenie opłat za dzierżawę łączy umożliwiło alternatywnym operatorom oferowanie usług dostępu do Internetu szerokopasmowego abonentom TP SA.
W czerwcu 2006 roku Prezes UKE zobowiązał Telekomunikację Polską do przygotowania nowej oferty ramowej dotyczącej dostępu do lokalnej pętli abonenckiej, a w październiku 2006 roku zaakceptował zmienioną ofertę TP SA. W efekcie nastąpiło tzw. uwolnienie pętli lokalnej (LLU – Local Loop Unbound ). Ta decyzja Prezesa UKE oznacza, że operatorzy alternatywni mogą dzierżawić od TP SA odcinek sieci telefonicznej od centrali do gniazdka abonenta i oferować własne usługi.
oprac. : Stowarzyszenie Konsumentów Polskich