eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieRynek energetyczny a interesy konsumentów

Rynek energetyczny a interesy konsumentów

2010-01-05 10:54

Rynek energetyczny a interesy konsumentów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W dniu 1 lipca 2007 roku zliberalizowano rynek energii w Polsce umożliwiając konsumentom zakup energii od dowolnego dostawcy, również bezpośrednio od elektrowni. Kluczowym elementem procesu liberalizacji jest tzw. zasada TPA (z ang. Third Party Access - dostęp stron trzecich) nakazująca udostępnianie konkurentom własnej sieci dla przesyłu energii. W efekcie konsument może korzystać z sieci lokalnego dystrybutora energii bez obowiązku kupowania od niego energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Zamrożenie cen prądu - limity rosną do 4000 kWh

Rozwój rynku energetycznego w Polsce rozpoczął się wraz z uchwaleniem ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (Dz. U. z 1997 roku Nr 54 poz. 348) implementującej przepisy Dyrektywy. Utworzono wówczas organ regulacyjny – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Rynek energetyczny w Polsce

Głównym surowcem energetycznym w Polsce są węgiel kamienny i węgiel brunatny (wykres 2.1), chociaż udział węgla w strukturze zużycia energii stopniowo maleje. W przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej w Polsce nie wykorzystuje się znacząco alternatywnych metod pozyskania energii, takich jak elektrownie wodne lub atomowe.

Na początku lat 80-tych XX wieku Komisja Europejska przedstawiła koncepcję jednolitego konkurencyjnego europejskiego rynku energetycznego. W 1996 roku uchwalono tzw. pierwszą Dyrektywę elektroenergetyczną ,wskazującą obszary istotne dla ograniczenia pozycji monopolistycznych przedsiębiorstw energetycznych.

fot. mat. prasowe


Podmioty działające na rynku energii w Polsce można podzielić na trzy grupy: wytwórców energii, firmy zajmujące się transportem energii oraz zakłady energetyczne (dystrybutorów energii).

Do wytwórców energii zaliczamy:
  • elektrownie systemowe (zawodowe), w których energia elektryczna powstaje ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Obecnie (tj. w 2007 roku) w Polsce działa 19 takich elektrowni, produkują one 75% całości energii elektrycznej zużywanej w kraju.
  • elektrociepłownie, w których jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło. Obecnie w Polsce działa ponad 50 elektrociepłowni zlokalizowanych przy dużych aglomeracjach miejskich i ponad 160 elektrociepłowni zlokalizowanych przy dużych zakładach przemysłowych.
Energia wytworzona w elektrowniach i elektrociepłowniach jest następnie przesyłana dwoma rodzajami sieci elektroenergetycznych:
  • sieciami przesyłowymi należącymi do Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE)
  • sieciami dystrybucyjnymi należącymi do dystrybutorów energii.
Zakłady energetyczne sprzedają i przesyłają następnie energię konsumentom – odbiorcom indywidualnym.

 

1 2 ... 9

następna

oprac. : Stowarzyszenie Konsumentów Polskich Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: